با هر قدم در پیاده روی اربعین گناه انسان پاک می شود...

حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر شمس زاده مسئول مرکز پاسخگویی به مسائل شرعی حرم مطهر “حضرت معصومه(سلام الله علیها)” در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان گفت: در رابطه با فضیلت زیارت اربعین روایت های بسیاری داریم که در یکی از مشهورترین این روایت ها از امام حسن عسگری (علیه السلام) آمده است: “مومن پنج خصوصیت دارد که یکی از آنها زیارت اربعین امام حسین (علیه السلام) است".

وی ادامه داد: زیارت “امام حسین(علیه السلام)” شرایط خیلی خاصی ندارد اما نکته مهم این است که باید با خلوص نیت و با معرفت باشد.

حجت الاسلام والمسلین شمس زاده در ادامه صحبت های خود یادآور شد: درباره معرفت در زیارت، انسان باید بداند که به کجا می رود و برای چه چیزی این سفر را آغاز کرده است، همانطور که وقتی انسان تصمیم دارد به ملاقات یک انسان بزرگ برود و شرایط خود را مهیا می کند، برای زیارت سید و سالار شهیدان نیز باید با فکر قبلی و با تجهیز خود گام بردارد.

وی همچنین اظهار کرد: در پیاده روی اربعین و ارزش و فضیلت این پیاده‌روی تاکید بسیاری شده، همانگونه که اشاره شده برداشتن هرقدم در پیاده روی اربعین برابر با پاک شدن ده گناه از انسان است.

مسئول پاسخگویی به مسائل شرعی حرم مطهر حضرت معصومه (سلام الله علیها) تصریح کرد: با توجه به اینکه جابربن عبدالله انصاری به عنوان یک انسان اصیل که تشکیلات بنی امیه را در هم ریخت، برای نخستین بار به زیارت اربعین امام حسین (علیه السلام) رفت و از این جهت این زیارت بسیار مورد توجه قرار گرفت.

وی افزود: غسل کردن و خواندن نماز زیارت و همچنین زیارت اربعین و زیارت عاشورا که در مفاتیح الجنان آمده، از جمله مهمترین اعمالی است که برای روز اربعین به‌ آن ها اشاره شده است.

این کارشناس علوم قرآنی با اشاره به خاطره هایی که از زیارت حرم حضرت سید الشهداء (علیه السلام) و حضرت قمر بنی هاشم (علیه السلام) در ذهنش نقش بسته، توضیح داد: بنده طلبه نجف بودم و در محضر امام خمینی (ره) حضور پیدا کردم و به همین دلیل سعادتی نصیبم شده تا بسیار زیاد به زیارت امام سوم (علیه السلام) بروم.

وی تصریح کرد: به یاد دارم یک مرتبه که همراه با دو سید در فاصله سه فرسخی کربلا حضور داشتیم و به قصد زیارت گام بر می داشتیم باران شدیدی گرفت و به همین دلیل میهمان یک قبیله شدیم که آن ها به خوبی از ما پذیرایی کردند.

حجت الاسلام و المسلمین شمس زاده خاطرنشان کرد: قبیله ای که در مسیر کربلا میهمان آن ها شده بودیم در بیان وقایع رخ داده در زندگیشان با تاکید بسیار به این نکته اشاره کردند که هر چه در زندگیشان دارند، از امام حسین (علیه السلام) است. لزوم توجه به اینکه انسان برای زیارت حضرت “اباعبدالله الحسین(علیه السلام)” به چه نقطه پرفضیلتی قدم می گذارد اهمیت بسیار زیادی دارد.

منبع:

http://www.shahrekhabar.com/cultural/147927054018732

 • 5 stars
  نظر از: افسر جوان...نوری
  1395/08/27 @ 06:30:39 ب.ظ

  افسر جوان...نوری [عضو] 

  بسیار عالی

 • 5 stars
  نظر از: بانوی مدافع حجاب
  1395/08/27 @ 06:02:20 ب.ظ

  بانوی مدافع حجاب [عضو] 

  سلام خدا قوت
  ما که فقط حسرت خوردیم

 • 5 stars
  نظر از: مرکز تخصصی تفسیر شاهین شهر
  1395/08/26 @ 10:29:57 ق.ظ

  مرکز تخصصی تفسیر شاهین شهر [عضو] 

  خوشا به احوالشان

نظر دهید

آدرس پست الکترونیک شما در این سایت آشکار نخواهد شد.

URL شما نمایش داده خواهد شد.
بدعالی
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots.