موضوع: "وداع با ماه مبارك رمضان"

منظور از رحمت در جمله «وسعت رحمته كل شى» چيست؟

رحمت عبارت است از رفع احتياج وجودى هر موجود كه غايت وجود اوست و خداوند متعال احتياجات وجودى تمام موجوداتى را كه خلق نموده بر آورده مى سازد و آنها را به احتياجات وجودى شان هدايت و راهنمايى، و نيازهاى وجودى شان را تامين مى نمايد تا به كمال مطلوب و سعادت خود نائل آيند.(1)

بنابراين بيان، روشن مى گردد كه همه موجودات غرق در رحمت او مى باشند.(2)

پي نوشت:
1-بحار الانوار، ج 3،ص 88، روايت 1، و ج 94، ص 394، روايت 3 و ج 97، ص 189، روايت 5
2. 665 پرسش و پاسخ درمحضرعلامه طباطبايي، سوال36

توصیه‌های امام رضا(ع) برای روزهای پایانی ماه رمضان

ماه مبارک رمضان در نگاه امام رضا (علیه السلام) به میدان مسابقه ای برای پیروی از خدا و گام برداشتن به سوی بهشت برای بندگان خدا تشبیه شده است مسابقه ای که تا آخر ماه مبارک رمضان ادامه دارد.

توصیه‌های امام رضا علیه‌السلام برای روزهای پایانی ماه مبارک رمضان

در روایات اسلامی رمضان ماهی که ابتدایش رحمت و میانه اش مغفرت و پایانش آزادی از آتش جهنم است معرفی شده و تصریح گردیده است که درهای آسمان در اولین شب ماه رمضان گشوده می‌شوند و تا آخرین شب بسته نمی‌شوند؛ ماهی که خداوند در آن حسنات را می‌افزاید و گناهان را پاک می‌کند.

یکی از بافضیلت‌ترین ایام و لیالی، دهه آخر ماه مبارک رمضان است. طبق روایات رسیده از اهل بیت (علیه السلام) پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله و سلم) این دهه را به اعتکاف گذرانده و به عبادت و شب زنده داری مشغول بودند. امام رضا (علیه السلام) هم می‌فرماید: کانَ أَبى علیه ‌السلام یَزیدُ فى الْعَشْرِ الأَواخِرِ مِنْ شَهْرِ رَمَضانَ فى کُّلِ لَیْلَةٍ عِشْرینَ رَکْعَةً؛ پدرم در دهه آخر ماه رمضان در هر شب بیست رکعت به نمازهاى مستحبّى شبهاى ماه رمضان مى‌افزود.

همچنین امام رضا علیه السلام می‌فرماید: کانَ أمیرُ المؤمنینَ علیه السلام لایَنامُ ثلاثَ لیالٍ: لَیلةَ ثلاثٍ وعِشرِینَ مِن شَهرِ رَمَضانَ، ولَیلةَ الفِطرِ، ولَیلةَ النِّصفِ مِن شَعبانَ، وفیها تُقسَمُ الأرزاقُ والآجالُ وما فی السَّنَةِ؛ امیر المؤمنین علیه السلام سه شب را نمى‌خوابید: شب بیست و سوم ماه رمضان، شب عید فطر و شب نیمه ماه شعبان؛ در این شبها، روزیها تقسیم و مدّت عمر و هر آنچه در آن سال رخ خواهد داد، تعیین مى‌شود.

یکی از اعمال مهمی که در طول ماه مبارک رمضان مورد تأکید قرار گرفته، افطارى دادن به روزه داران است. در این زمینه روایتی در عیون اخبار الرضا (علیه السلام) نقل شده که اهمیت این موضوع را می‌رساند. طبق این روایت پیامبر اکرم (صلی الله علیه واله وسلم) در خطبه معروف شعبانیه مى ‌فرماید: «مردم بیدار باشید! کسى که از شما به روزه‌ دار مؤمن در این ماه افطارى دهد، پاداش آزاد نمودن یک برده و بخشش گناهان گذشته را همراه دارد. عرض شد: اى رسول خدا! ما توان افطارى دادن نداریم. حضرت فرمود: بترسید از آتش! ولو با دادن نصف دانه خرما و از آتش بپرهیزید! گر چه با دادن شربت آب باشد.»

امام رضا (علیه السلام) در روز عید فطر از محلی عبور می‌کردند که عده ای مشغول خنده و سرگرمی بودند. امام (علیه السلام) در بیانی زیبا رمضان را به میدان مسابقه ای برای بندگان خدا تشبیه کرده به اصحاب خود فرمود: همانا خداوند صاحب عزت و جلال، ماه رمضان را میدان مسابقه ای برای بندگانش آفرید تا در این ماه با پیروی از خداوند به سوی بهشت پیشی گیرند. پس گروهی پیشی گرفتند و به پیروزی دست یافتند و کسانی دیگر باز ماندند و محروم گشتند. شگفتا (و شگفتا) از کسی که سرگرم خنده و بازی است (آن هم) در روزی که نیکوکاران ثواب و اجر می‌برند و کوتاهی کنندگان محروم می‌شوند. به خدا قسمت اگر پرده و حجاب‌ها کنار رود، هر آینه نیکوکار به کردار نیک خود و گناهکار به گناهش مشغول می‌شود.

امام رضا علیه ‌السلام همچنین عید فطر را روز تضرع و دعا به درگاه خداوند دانسته می‌فرماید: إنَّما جُعِلَ یَومُ الفِطرِ العِیدَ لِلمُسلِمینَ مُجتَمَعا یَجتَمِعُونَ فیهِ و یَبرُزونَ لِلّهِ فَیُمَجِّدُونَهُ عَلى ما مَنَّ عَلَیهِم؛ بدان جهت روز عید فطر عید قرار داده شده است تا در آن روز مسلمانان جمع شوند و به خاطر خدای بزرگ به صحنه آیند و خدا را در برابر نعمتهایش به شکوه و بزرگی یاد کنند تا هم روز عید باشد و هم روز اجتماع، هم روز بالندگی باشد و هم روز زکات دادن، هم روز رغبت و توجه به نعمتهای الهی بادشد، هم روز تضرع و دعا به درگاه خدا.

امام رضا (علیه السلام) همچنین فرا رسیدن عید فطر پس از یک ماه بندگی را هدیه ای به خداوند برشمرده می‌فرماید: در روز قیامت، چهار روز را به پیشگاه خداوند هدیه می‌برند، گویی که عروس را به خانه بخت می‌برند، پرسیدند: این چهار روز چه روزهایی است؟ حضرت رضا (علیه السلام) فرمود: روز عید قربان و عید فطر و روز جمعه و عید غدیر.

و در مورد علت تکبیرهاى زیاد در روز عید فطر مى‌فرماید: تکبیر، تعظیم و بزرگداشت‌ خداوند متعال است و نوعى تشکر از هدایت‌ها و نعمت‌هاى پروردگار جهانیان مى‌باشد.

روحانيت و خطرهاي امروز

روحانيت و خطرهاي امروز

روحانيت متعهد و آگاه مسئوليت بزرگ پاسداري از فرهنگ انقلاب اسلامي را بر عهده دارد .رسالت جهاد فكري و فرهنگي بر دوش حوزه ها وارثان خط سرخ  پيامبران و امامان معصوم (عليهم السلام) است . مرزبانان فرهنگ انقلاب اسلامي امروز با مجموعه اي از آفات و خطرات مواجه اند :

* خطر كفر و شرك عقيدتي

* خطر ارتجاع از فرهنگ توحيدي

* خطر جهل و بي خبري

* خطر جهل وبي خبري از مباني تفكر اسلامي

* خطر ترك دو فريضه بزرگ امر به معروف و نهي از منكر

* خطر ظهور بدعتها

* خطر تغيير بينش و آرمانهاي الهي

* خطر رفاه زدگيمسئولان

* خطر تحريف انديشه انقلا اسلامي

* خطر تحريف تاريخ انقلاب

* خطر غفلت از دشمنان خارجي و داخلي و حيله ها نيرنگها

* خطر تحجر و جمودگرائي

* خطر التقاط و نوانديشي و پلوراليسم مذهبي

* خطر فراموشي فرهنگ قرآن و غوغاي مسابقات ورزشي و دلارگرايي

* خطر مهجوريت سنت و احاديث نبوي در لابلاي تئوريهاي غربي

* خطر اختاف و پراكندگي امت ، زير شعار ملي گرايي و دموكراسي

* خطر سلطه ي قوانين و معيارها و استاندارهاي كفار بر بلاد اسلامي

* خطر ياس و ترس و بي اعتمادي در روابط اجتماعي

* خطر گسترش فقر و گرسنگي عمومي

شناخت استكبار جهاني به عنوان دشمن اصلي ، شناخت اهداف و شگردهاي آن ، و شناخت راهكارهاي جهاد و بارزه و دفاع از فرهنگ انبياء عليهم السلام و ايمان و صبوري ، شرط موفقيت در نگهباني از فرهنگ انقلاب اسلامي است .

 

دهه فجر

حيات طيبه

نشسته ام نگاه مي كنم به گذشته نه چندان دور سرزمينم آنروزهاي بودن مرداني افلاكي در ميان زمينيان كه زندگي سبز و عرج سر خشان حسرت بودن با آنها را بر دل هايمان گذاشت مگر ؟آنان ها كه بودند چگونه زيستند كه يك شبه ره صد ساله پيمودند برايم از بودن سبزشان بگو از عشق و معرفت و ايمان از شهامت و شجاعت و رشادت و از عروج هاي سرخ سپيداربرايم بگو

دهه فجر از نگاه  امام(ره)و رهبري(دام بركاته )

 امام مي فرمايند” …در چنين روز فرخنده اي، حق بر باطن و جنودرحماني  بر اولياءشيطان و حزب الله بر طاغوت و طاغوتيان غلبه نمود و حكومت عدل اسلانمي مستقر گرديد، و دست انتقام حق از آستين ملت رزمنده ايران بيرون آمد و نصرت اعجاز آميز اسلام بر كفر تحقق يافت".

صحيفه نور ج 11ص 265

رهبري مي فرمايند : “بست و دوم بهمن ماه در حكم عيد قربان است زيرا در ان روز وبه آن مناسبت بود كه ملت ما اسماعيليهاي خودش را قرباني كرد”

ترنم نور محمد دارايي تهران انديشه كامياب 1384 

سالروز آغاز ولايت و امامت آخرين صحابه ي رحمت و يگانه ذريه ي ذخيره ي سلسله ي ال طاها حضرت مهدي وعود عجل الله فرجه شريف و ايام الله دهه فجر انقلاب اسلامي مبارك باد .

امام زمان

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

بسمه تعالي

an>

nt>

"4" color="#99cc00">

="font-family: Times New Roman (Arabic); color: #99cc00; font-size: medium;">

در شادي و غم به يادتان مي مانيم هر عيد برايتان مي خوانيم آقاي دلم، سيدي من، مهدي جان/ ما منتظر ظهورتان مي مانيم

 

 

 


آري اي سبز تر از بهار !امسال ياسهاي حياط دلمان بيشتر از هميشه

بوي تو را مي دهد امسال چكاوكهاي غريب ، دل شكسته تر از هميشه نداي تنهايي سرمي دهند و نگاههاي ما نيز ملتمسانه تر از گذشته به دنبال تو مي گردند

an>

color="#99cc00">

="font-family: Times New Roman (Arabic); color: #993366;">

آخرين ذخيره الهي در جلوه علوي

 

 

پنهان از ديده ها


امام علي (عليه السلام ) :او( مهدي) پنهان از ديده ها به سر مي برد. با آنكه جستجوگران در پي يافتن نشانه اش تلاش مي كنند اما اثري از گامهايش نمي يابند

 

نهج البلاغه خطبه 150

جام هاي حكمت

 

 

امام علي (عليه السلام ) : پس آنگاه گروهي براي درهم كوبيد فتنه ها گرداگردش آماده ميشوند، كه در ديده هايشان نور قران، ودر گوشهايشان آهنگ تفسير حقايق آن طنين انداز است. آنان كساني اند كه هر صبحگاه و شامگا ه جام هاي حكمت سر مي كشند . نهج البلا غه خطبه 150


تصرف در اميال

 

 

امام علي (عليه السلام ) : او ( مهدي) در زماني كه هدايت تابع هواهاي نفساني شده ،هواي نفس را تابع هدايت مي كند. وزماني كه قران دستخوش تفسير به راي ها گشته، نظر ها و انديشه ها را تابع حقايق قران خواهد بود

نهج البلاغه خطبه 150

 

 

بيعت با امام معصوم زمان

 

 


امام علي (عليه السلام ) :بيعت با امام معصوم زمان يك بار بيش نيست. در آن تجديد نظر و اختيار از سر گرفتن وجود ندار. هر كس از بيعت با امام زمان سر بازند طعنه زن و عيب جو و كسي كه نسبت به آن مردد باشد منافق است

 

نهج البلا غه نامه 7 كليد دار زمين


امام علي(عليه السلام ) : زمين ميوه هاي دل خود را براي او بيرون مي ريزد و كليدهايش را به او مي سپارد او حكومت عادلانه را به شما مي نماياند و كتاب خدا و سنت پيامبر( ص) را كه تا آن روز متروك مانده بود زنده مي كند

 

نهج البلا غه خطبه 138


شريف :313 نشانه از يار غريب :1381
an>

نتيجه آزمون

 

برگه هاي پارسال بالا

عيد فطر ،حسي دوگانه ؛پايان و شروع :

صداي زمان بلند بود و به گوش همه رسيد مهلت تمام شد برگه هاي پارسال ،بالابرگه هاي امسال را برداريد . 

يكي اشك شوق يكي گريه كرد؛يكي خنديد يكي اشك حسرت ريخت ؛.دعاها خوانده شد .ذكرها زمزمه شد . قرآن ها باز شد . برلبها جاري شد بسم ا…

ومن ثانيه هاي اول را با عطر توبه استشمام كردم .

آنان كه وقتشان پايان يافته ، خواستار مهلتند و آنان كه مهلت دارند ، كوتاهي مي ورزند »

عبرت و همت ،دوهديه ؛دو تصميم براي من وتو .

خدايا كمكم كن روزهاي بعد از ماه رمضان را با مداد  غفلت ننويسم كه نمره حسرت بگيرم !

پاداش روزه دار

 

حضرت امیر(ع) می‏فرمایند:

«کمترین پاداش روزه ‏داران آن است که در آخرین روز ماه

مبارک رمضان فرشته‏ ای آنان را ندا می‏دهد و می‏گوید:

مژده باد بر شما ای بندگان خدا، که خداوند گناهان گذشته

شما را بخشود. پس مواظب باشید که از این پس چه می‏کنید»