موضوعات: "" یا "عمر"

چطور رابطه مان را با خداوند اصلاح کنیم؟

مولوی می گوید عاشقی به در خانه معشوقش رفت و در زد. معشوق پشت در آمد و پرسید کیستی؟ عاشق گفت منم!!!! معشوق گفت برو و او را رد کرد. عاشق در فکر فرورفت که مگر چه خطایی کرده ام که مرا رد کرد. پس از تأمل فهمید. لذا دوباره به در خانه معشوق رفت و همان سوال پرسیده شد. این بار در جواب کیستی؟ گفت توأم. معشوق در را باز کرد. پس زمانی انسان به سراپرده خداوند مقرب می گردد که غرور و خود رایی و خود بینی را کنار بگذارد و اگر کسی خدا را یافت همه چیز را یافته است و ارتباطش با خودش و مردم و طبیعت نیز صحیح می گردد. پس ارتباط با خدای متعال و به مقام تسلیم و بندگی رسیدن اوج حال خوش و صفا و خرمی و نشاط باطن و ظاهر است.

 
چطور رابطه مان را با خداوند اصلاح کنیم؟


در ارتباط با خود نیز خدای متعال دستوراتی را بیان کرده . حق چشم. حق پا. حق شکم. حق زبان و …که اینها امانت خدای متعال اند. سالم و پاکیزه و طاهر تحویل داده شده و بایستی سالم و پاکیزه به صاحبش بازگردانده شود و رعایت امانت گردد و تصرف نابجا در آنها صورت نگیرد.این امانت داری شایسته، حال انسان ذا زیبا و خوش می کند. در مرحله سوم ارتباط صحیح با مردم است که در دو محور اصلی خلاصه می شود؛ حسن خلق و حسن معاشرت با مردم و رعایت حقوق مردم. حسن خلق آنقدر بااهمیت است که رسول الله اعظم صلی الله علیه و اله وسلم می فرمایند نزدیکترین شما در قیامت به من خوش خلق ترین شماست. درباره ویژگی بعدی یعنی رعایت حقوق مردم باید گفته شود که اولا حق مردم را نخوریم و ثانیا حق مردم را ادا کنیم.

بحث رسیدگی به فقرا جامعه در قالب زکات،صدقات مستحبی و پرداخت خمس از مهمترین حقوقی است که در واقع با پرداخت آن مشکلات فقرا و نیازمندان جامعه برطرف می شود. آقا رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم می فرمایند من را در خانه فقرا بیابید، من در خانه فقرا منتظر شما هستم. قطعا بر اساس این روایت وقتی به خانه فقیر سر بزنیم پیامبر اکرم در آن لحظه به ما توجه و نگاه خاص می کند. شخصی خدمت پیامبر رسید و به ایشان گفتند سنگدل شده ام و حاجتی دارم که برآورده نمی شود. راه حلی به من یاد بدهید . پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند یتیمی را پیدا کن بر سر او دست نوازش بکش – و نیازهای عاطفی او را برطرف کن – و از غذایی که به خانواده ات می دهی به او هم بده. قساوت قلبت برطرف می شودو حاجتت برآورده می گردد. پس خدمت به خلق ، خدمت به خودمان هست و از سویی حال خوش معنوی را قطعا به دنبال خواهد آورد. در روایت داریم وقتی مومن وارد قبر می گردد، فرد بسیار خوش سیمایی وارد قبرش می گردد و باعث خوش حالی او می گردد. مومن از او سوال می کند تو کی هستی؟ می گوید من سروری هستم که در دل مومنی وارد کردی، تا قیامت با تو هستم.و سخن آخر ارتباط با طبیعت یعنی حیوانات و درختان و دریا و هواست. استفاده صحیح از این سرمایه ها باعث می شود اینها برای نسل آینده هم بماند و برای ما دعا کنند. و از طرفی سلامت هوا و آب و طبیعت نیاز فعلی و حق همگانی است و توجه به همه اینها باعث نزول رحمت و برکت است چرا که “لان شکرتم لازیدنکم و لئن کفرتم ان عذابی لشدید.” مکرر در داستانها و روایات شنیده ایم که رحم به یک حیوان چقدر در زندگی اشخاص تأثیرگذار بوده. خب اگر ما انسانها در سلامت هوا و آب و طبیعت بکوشیم و جان انسانها را از این رهگذر نجات دهیم قطعا تأثیرش به مراتب بالاتر خواهد بود.

منبع:

http://www.jamnews.ir/detail/News/770834?sk=1

اشتراک گذاری این مطلب!

لحظات عمر چگونه ضایع می شود؟

 

 

رسول خدا(صلی الله علیه آله) می فرمایند:

غنیمت دانید عبادت نمودن را و عمل نیکو انجام دهید. در حال صحت بدن پیش از آنی که بیمار شوید

و در جوانی قبل از آنی که پیر گردید

و در فراغت پیش از آنی که گرفتار امور بشوید

و در حیات و زندگی خود پیش از آنی که بمیرید.

به درستی که نازل شد بر من جبرئیل و گفت خدایت سلام می رساند و می فرماید:

هر ساعتی که مرا یاد نمودی، برای تو اجر و ثواب است و مقام و عزت

و هر ساعتی که به یاد من نبودی، پس ضایع کردی عمر خود را،

چنان که وحی رسید به حضرت داوود(علیه السلام):

ای داوود! هر ساعتی را که به یاد من نباشی از عمر خود نابود و تباه ساخته ای.

منبع:

۱- ارشاد القلوب، ج۱، ص۱۱۶. ۲ - داستانهایی از یاد خدا، ص۵۸.

اشتراک گذاری این مطلب!

قرآن پاسخ مي دهد !!!

پاسخ قرآن به آمرین به معروف و ناهین از منکر  ؛

امر به معروف و نهی از منکر ،  واجب فراموش شده ،

گردآورنده : آمنه شریعتی ، معاون فرهنگی مدرسه علمیه کوثر س)

گفتم : این همه بلا در دنیا چرا ؟

گفت ظهر الفساد فی البر و البحر بما کسبت ایدی الناس روم /41 ؛ فساد ، در خشکی و دریا به خاطر کارهایی که مردم انجام داده اند ، آشکار شده است .

گفتم : بیماری های جدید و بلاهای تازه پیدا شده .

گفت : و ما اصابکم من مصیبه فبما کسبت ایدیکم و یعفو عن کثیر شوری /30 ؛ هر مصیبتی به شما رسد به خاطر اعمالی است که انجام داده اید ، و بسیاری را نیز عفو می کند !

گفتم : اگر بخواهیم جلو بلاها را بگیریم چه باید کرد ؟

گفت : فادعوا الله مخلصین له الدین . غافر / 14 ؛ (تنها ) خدا را بخوانید و دین خود را برای او خالص کنید .

گفتم : خیلی دعا می کنیم ، ولی گناه و فساد ( در جامعه )  مانع اجابت دعا است ؟

گفت : و امر بالمعروف و انه عن المنکر . لقمان /17 ؛ و امر به معروف و نهی از منکر کن .

گفتم متاسفانه عده ای در دولت و ملت وظیفه ( امر به معروف و نهی از منکر ) را به گردن هم می اندازند .

گفتم : ولا تزر وازره وزر اخری . انعام /164؛ هیچ گنه کاری گناه دیگری را متحمل نمی شود .

گفتم : یکی از اهداف قیام امام حسین (ع) امر به معروف بوده ، آیا پیامبر اکرم (ص) هم به آن تاکید فرموده ؟

گفت : یامرهم بالمعروف و ینهاهم عن المنکر . اعراف /157 ؛ آن ها را به معروف دستور می دهد و از منکر باز می دارد .

گفتم : اگر همه مسئولان یک پارچه تقوای الهی را پیشه خود می کردند چه می شد ؟

گفت : الذین ان مکنا هم فی الارض اقاموا الصلاه و اتوا الزکاه و امروا بالمعروف و نهوا عن المنکر . حج/41 ؛ همان کسانی که که هر گاه درزمین به آن ها قدرت بخشیدیم ، نماز را برپا می دارند و زکات می دهند و امر به معروف و نهی از منکر می کنند .

گفتم : مردم چه نقشی دارند ؟

گفت : والمومنون و المومنات بعضهم اولیاء بعض یامرون بالمعروف و ینهون عن المنکر .آل عمران /104 ؛ باید از میان شما ، جمعی دعوت به نیکی و امر به معروف و نهی از منکر کنند .

گفتم : ظابطین امر به معروف و نهی از منکر با ریشه های فساد چه باید بکنند ؟

گفت : انما جزا الذین یحاربون الله و رسوله و یسعون فی الارض فسادا ان یقتلوا او یصلبوا او تقطع ایدیهم و ارجلهم من خلاف او ینفوا من الارض ذلک لهم خزی فی الدنیا و لهم فی الاخره عذاب عظیم . مائده / 33 ؛ کیفر آن ها که با خدا و پیامبرش به جنگ بر می خیزند ، و اقدام به فساد در روی زمین می کنند ، ( و با تهدید اسلحه ، به جان و مال و ناموس مردم حمله می برند ) فقط این است که اعدام شوند ؛ یا به دار آویخته گردند ؛ یا ( چهار انگشت از ) دست ( راست ) و پای ( چپ ) آن ها ، به عکس یکدیگر بریده شود و یا از سرزمین خود تبعید گردند . این رسوایی آن ها در دنیاست و در آخرت ، مجازات عظیمی دارند .

گفتم اصحاب سبت به خاطر سرکشی و تکبر در مقابل پیامبرشان که آن ها را از ماهی گرفتن روز شنبه نهی کرده بود ، به چه بلایی دچار شدند ؟

گفت : فلما عتوا عن ما نهوا عنه قلنا لهم کونوا قرده خاسئین . اعراف / 166 ؛ ( اری ) هنگامی که در برابر آن چه از آن نهی شده بودند سرکشی کردند ، به آن ها گفتیم : به شکل میمون هایی طرد شده در آیید !

گفتم : کسانی که گناه نمی کردند اما امر به معروف و نهی از منکر هم نمی کردند نجات یافتند ؟

گفت : انجینا الذین ینهون عن السوء و اخذنا الذین ظلموا بعذاب بئیس . اعراف /165 ؛ نهی کنندگان را بدی را رهایی بخشیدیم و کسانی را که ستم کردند ، به عذاب شدیدی گرفتار ساختیم .

گفتم : تمام اوامر خداوند موجب سعادت بشر است . اما خداوند برای سعادت یک جامعه موفق و پویا چه اموری را فرمان می دهد و از چه کارهایی ما را نهی می کند ؟

گفتم : ان الله یامر بالعدل و الاحسان و ایتاء ذی القربی و ینهی عن الفحشا و المنکر و البغی . نحل / 90 ؛ خداوند به عدل و احسان و بخشش به نزدیکان فرمان می دهد و از فحشا و منکر و ستم ، نهی می کند .

گفتم : جامعه در مسیر نامطلوبی را طی می کند . می ترسم در روحیه فرزندانم تاثیر بگذارد .

گفت : و امر اهلک بالصلاه و اصطبر علیها . طه /132 ؛ خانواده خود را به نماز فرمان ده و بر انجام آن شکیبا باش .

گفتم : تو همیشه چراغ راه منی در پایان چراغ سعادت دیگری هم نشان ده .

گفت : ما اتاکم الرسول فخذوه و ما نهاکم عنه فانتهوا . حشر /7 ؛ آن چه را رسول خدا برای شما آورده بگیرید ( و اجرا کنید ) ، و از آن چه نهی کرده خوداری نمایید .

گفتم : از این که ما را هدایت کردی ممنونم .

گفت : والسلام علی من اتبع الهدی . طه /47 ؛ و درود بر آن بر کس باد که از هدایت پیروی

می کند


اشتراک گذاری این مطلب!

فضیلت ماه مبارک رمضان

 

 

حضرت صادق(ع) فرمود : به این امت سه ماه داده شده است که به هیچ امتی داده نشده است : ماه های رجب ، شعبان و رمضان . وسائل الشیعه ،ج8،ص25-24 /اقبال الاعمال ، ص154

رسول خدا(ص) فرمود : خدای تعالی در تمام ماه رمضان می فرماید : آیا توبه کننده ای هست که توبه اش را بپذیرند ؟ آیا استغفار کننده ای هست که مورد آمرزش قرار گیرد ؟ همچنین خداوند جل و عز می فرماید: بندگان من ، صبر کنید و بشارت بر شما باد، به زودی به سوی رحمت و کرامت من باز می گردید. بحارالانوار ،ج96،ص119

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

اهداي خون اهداي زندگي

اهدای خون ، اهدای زندگی است .

بارها و بارها این عبارت را خواندم و به آن فکر کردم . این عبارت یک معنای ظاهری و کاملا سطحی دارد و آن اینکه ، با اهدای خون به فرد نیازمند حیاتی دوباره به او ببخشیم . اما آیا فقط همین معنا و مفهوم را می توان از این عبارت برداشت کرد . به نظر من معنای اصلی در لابلای این کلمات نهفته است و رسیدن به آن نیاز به کمی فکر و دقت دارد . ما همیشه تصور کرده ایم که اهدای خون فقط به بیمار نیازمند به خون کمک می کند در صورتیکه اهدای خون در درجه اول به خود فرد اهدا کنند کمک می کند تا بدن او از سلامتی بیشتری برخوردار شود .

مطمئنا کسی که با اهدای خون خود حیات دوباره به دیگری می بخشد موفق به انجام کاری بسیار بزرگ شده که او را از نظر روحی و معنوی ارتقاء می دهد .زیرا که نجات حیات یک انسان برابر با حیات جمیع بشر دانسته شده است تا آنجا که می فرماید :

« و من احیاها فکانما احیا الناس جمیعا » هر کس نفسی را حیات بخشد (از مرگ نجات دهد ) مثل آن است که همه مردم را حیات بخشیده . سوره مائده آیه 32

اشتراک گذاری این مطلب!

1 3 4 5 6