بوی خیر من ألف شهر می آید

ماه رمضان، ماه پاکسازی روح و فرصتی برای خودسازی و توبه از گناهان گذشته است، هرچند ما آدم ها قدر ناشناسیم و هنگامی که گره در مشکلاتمان است درب خانه خدا را می کوبیم اما آن معبود همیشگی همچون ما بندگان موقتی نیست و همیشه با آغوشی باز منتظر بنده خویش است.

ماه رمضان، ماه بندگی و نزول قرآن ، دلداگی و بازگشت به سوی خدا و ماه تزکیه نفس از پلیدی ها و گناهان است گویی این ماه همچون حمامی بدن را از آلودگی های روح و نفس می زداید و قلب را جلا می بخشد، فرا رسیدن این ماه عظیم الشان بر همگان مبارک باد.

آری ماه رمضان در چند قدمی ماست و در نگاه معصومین هم از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

رمضان از اسماء الهی است و به همین علت است که امام باقر(علیه السلام) در این باره می فرمایند: نگوئید این است رمضان، و نگوئید رمضان رفت و یا آمد، زیرا رمضان نامى از اسماء الله است که نمی ‏رود و نمی ‏آید که شى‏ء زائل و نابود شدنى می ‏رود و می ‏آید، بلکه بگوئید ماه رمضان، پس ماه را اضافه کنید در تلفظ به اسم، که اسم اسم الله می ‏باشد، و ماه رمضان ماهى است، که قرآن در او نازل شده است، و خداوند آن را مثل و عید قرار داده است همچنانکه پروردگار بزرگ عیسى بن مریم (سلام الله علیهما) را براى بنى اسرائیل مثل قرار داده است.

همواره در قوانین دین اسلام حکمت هایی نهفته بوده است که خداوند برای به کمال رسیدن بنده اش آن ها را وضع کرده است که روزه یکی از آن هاست، اما حکمت روزه گرفتن چیست؟ روزه تصفیه سازی است که علاوه بر پاک سازی جسم از بیماری ها و آلودگی ها به پاک سازی روح و جسم می پردازد و بدن را از تمایلات حیوانی و نفسانی می زداید.

روزه جلا دهنده ای برای روح و جسم است تا انسان را به هدف غایی یعنی لقاءالله آماده می کند، گویا خداوند ماه رمضان را همچون تلنگری برای بندگانش قرار داده است تا بعد از سنگینی 11 ماهه از گناهان و غرق در مادیات شدن با تلنگر خداوند دوباره کمی به خود آیند، و همانطور که به غبار روبی مساجد می پردازیم باید خودمان را هم از آلودگی ها غبار روبی کنیم.

ماه رمضان ماه به نمایش گذاشتن دین واقعی است خداوند در این ماه تنها می خواهد به بنده اش بفهماند که دروغ نگفتن و غیبت نکردن و اهمیت نماز و سایر اصول دین تنها مختص به این ماه نیست و با رعایت این هاست که بنده به آرامش حقیقی می رسد، اما گویا ما بندگان فراموشکار فقط در این ماه یادمان می افتد که دروغ نگوییم و غیبت نکنیم و نماز صبحمان را به موقع بخوانیم وبعضی اوقات هم بعضی هایمان با آمدن ماه رمضان اندوهی نهفته ته دلمان قرار میگیرد که چگونه از سفره های رنگارنگ غذا خداحافظی کنیم.

اما نمی دانیم که تمامی احکام و اصول دین تنها برای تزکیه نفس و آرامش خودمان است چراکه بعد از ماه رمضان احساس سبکی و آرامش خاصی داریم اما این ماه، ماه آماده سازی برای 11 ماه بعدی است تا بتوانیم رضایت خداوند را به دست آوریم و زمینه سازی برای ظهور مولایمان باشیم.

منبع:

پایگاه خبری تحلیلی قدس آنلاین

 

 • نظر از: ابا صالح التماس دعا
  1395/03/18 @ 02:37:28 ب.ظ

  ابا صالح التماس دعا [عضو] 

  فرا رسیدن ماه میهمانی خداوند را به شما تبریک می گویم
  التماس دعا

 • منتظر
  نظر از: منتظر
  1395/03/17 @ 09:21:37 ب.ظ

  منتظر [بازدید کننده]

  سلام.فرا رسیدن شهر رمضان رو تبریک می گم.کیفیت مطالب عالیه.اما اگه می شه مطالب رو کوتاه تر کنید و جذابیتش رو بیشتر.از مطالب زیبای نهج البلاغه هم استفاده کنید.التماس دعا.یا علی.

نظر دهید

آدرس پست الکترونیک شما در این سایت آشکار نخواهد شد.

URL شما نمایش داده خواهد شد.
بدعالی
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots.