باشه از فردا توبه میکنم

ین زبان دل خیلی‌ از جوونهاست که میخوان یه روزی خوب بشن ولی مدام امروز و فردا می‌کنن. این رو در اصطلاح دین بهش میگن: تسویف (یعنی امروز و فردا کردن)

حال ببینیم عاقبت این افراد چی میشه:
در روایت آمده:

إنَّ أکْثَرَ صِیاحِ أهْلِ النّارِ مِنَ التَّسْوِیفِ.

بیشترین فریاد جهنّمیان از به تأخیر انداختن توبه است.

منبع:المحجّة البیضاء: ج۷ ص۲۲

در واقع این افراد از ابتدا آدم‌های بدی نبودن، ولی چون برای توبه امروز و فردا کردن، کم کم گناه در قلبشون زیاد شده، و روزی میرسه که قلبشون تیره میشه و دیگه اصلا به طرف توبه برنمیگردن، یا کلا اعتقاداتشون رو از دست میدن.

نتیجه اینکه، اینها همون انسانهای خوبی بودن که با تأخیر انداختن توبه، زمینه‌ سیاهی قلبشون رو خودشون فراهم کردن و عاقبت سر از جهنم درآوردن…

طعم مرگ

حضرت ابراهیم(علیه السلام) از حضرت عزرائیل تقاضا کرد که شکل و هیبتش را هنگام قبض روح کافر ببیند. عزرائیل عرض کرد:

طاقت نداری! فرمود:
میل دارم ببینم. عزرائیل خودش را به آن هیبت نشان داد. و ابراهیم(علیه السلام) دید مردی است که موهای بدن اش ایستاده ، بدبو ، با لباسی سیاه و از دهان و بینی اش شرارهٔ آتش و دود خارج می شود و… حضرت ابراهیم(‌علیه السلام) از شدت ترس غش کردند. پس از به حال آمدن فرمودند: اگر کافر به جز دیدن تو هیچ عذابی نداشته باشد ، برای او بس است.

📚 بحارالانوار ، ج۳ ، باب ملک الموت

چشم انتظاری والدین پس از مرگ

آیت الله سیدعبدالله جعفری(ره) ، از شاگردان علامه طباطبایی(ره) ، با وجود کهولت سنی که داشتند برنامه شان این بود که هر هفته یک روز را کنار قبر مادرشان می روند و روز دیگر را در کنار قبر پدرشان حاضر می شدند.  

در یکی از روزهای سرد زمستانی به ایشان عرض کردم: هوا خیلی سرد است و ممکن است بیماریتان تشدید شود، اگر صلاح می دانید امروز از رفتن به قبرستان منصرف شوید.  

فرمودند: « … این را بدانید که انتظار پدر و مادر از فرزندانشان پس از فوتشان بیشتر از حال حیاتشان می باشد که آن ها به زیارت و دیدارشان بروند».  

سلوک با همسر، صفحه ۵۷

چگونه دعا کنیم

امام صادق(علیه السلام) فرمودند:

خداوند دعایی را که از روی غفلت و بی توجهی واز قلب غافل باشد؛ اجابت نمی‌فرماید پس وقتی دعا میکنی دل بده و با توجه دعا کن و آنگاه یقین کن که خدای تعالی خواهد اجابت کرد.

{ اوقات دعا کردن }

1) هنگام باریدن باران

2)هنگام قرائت قرآن

3) هنگام وزیدن باد ها

4) هنگام نماز وتر(قنوت‌نماز)

5)بعد از دمیدن سپیده صبح

6) بعد از اذان ظهر و مغرب

منبع:

نصایح ص۴۶۵۳و همان ۲۷۲۲۶

رازی که وحشت قبر را کاهش می دهد!

انجام رکوع به صورت کامل:از عواملی که موجب دوری از وحشت قبر می شود،عجله نکردن در رکوع و انجام آن به صورت صحیح و با توجه کامل است.

امام باقر(علیه اسلام) در این باره می فرمایند:«من اتمَّ رکوعَهُ لم یَدخُلْهُ وحْشَةُ القبْرِ»(بحار النوار-ج 82-ص107) هرکس رکوعش را کامل انجام دهد وحشت قبر نخواهد داشت.

 
چرا امام حسین (ع) تنها ماند؟