موضوع: "امام زمان"

وضعیت مدعیان ارتباط با حضرت مهدی(ع) در کلام امام زمان(عج)

زمانى كه زمان رحلت أبوالحسن علی بن محمد سمری (آخرین نایب خاص امام عصر(عج)) نزدیک شد از او پرسیدند: [نیابت را] به چه كسى وصیّت مى‏ كنى؟ او نوشته ای از امام عصر (عج) را که نزدش بود به جمع حاضر نشان داد. در آن نوشته شده بود:

بسم اللَّه الرّحمن الرّحیم؛ اى علىّ بن محمّد سمرىّ! خداوند اجر برادرانت را در عزاى تو عظیم گرداند كه تو ظرف شش روز آینده خواهى مُرد؛ پس خود را براى مرگ مهیّا كن و به احدى وصیّت مكن كه پس از وفات تو قائم مقام تو شود؛ زیرا غیبت تامّه واقع شده و ظهورى نیست مگر پس از اذن خداى تعالى و آن، پس از مدّتى طولانى و قساوت دلها و پر شدن زمین از ستم واقع خواهد شد.

«وَ سَیَأْتِی إِلَى شِیعَتِی مَنْ یَدَّعِی الْمُشَاهَدَةَ أَلَا فَمَنِ ادَّعَى الْمُشَاهَدَةَ قَبْلَ خُرُوجِ السُّفْیَانِیِّ وَ الصَّیْحَةِ فَهُوَ كَذَّابٌ مُفْتَر و لا حول و لا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ العلیّ العظیم.»

و به زودى كسانى نزد شیعیان من آیند و ادّعاى مشاهده كنند، بدانید هر كه پیش از خروج سفیانى و صیحه آسمانى ادّعاى رۆیت و مشاهده كند دروغگوى مفترى است و لا حول و لاقوة الا بالله العلی العظیم.

 

منبع:«احتجاج طبرسی،جلد 2 صفحه 47

اشتراک گذاری این مطلب!

غم درونی جمعه ها ناشی از ارتباط روحی شیعیان با امام دوازدهم (عج) است!

حجت الاسلام و المسلمین عباس نصیری فرد عضو کمیسیون سبک زندگی شورای انقلاب فرهنگی  گفت: به دلیل رابطه قلبی انسان با امام زمان (عج) و اینکه در روح انسان همواره اندیشه رسیدن به مطلوب وجود دارد، انسان منتظر جمعه ها غمگین می شود چرا که در انتظار ظهور امام دوازدهم (عج) به سر می برد.

وی تصریح کرد: غم درونی ناشی از انتظار برای ظهور امام زمان (عج) در واقع از ارتباط روحی و معنوی شیعیان با حضرت قائم آل محمد (عج) سرچشمه می گیرد.

این کارشناس علوم قرآنی در ادامه صحبت های خود اظهار کرد: انسان هایی که قلب پاکی دارند، غم بیشتری در روزهای جمعه روحشان را فرا می گیرد و از این جهت این احساس غم انگیز در آن ها بیشتر از سایر افراد است.

وی همچنین یادآور شد: احساس غم واندوه درونی انسان غیر از بحث انحراف و کج رویی هایی است که برخی از آن ها، آن را وارد دین می کنند و از این حالت روحی و روانی مردم استفاده می کنند تا برای خودشان مرید جمع کنند.

رئیس اندیشکده راهبردی مطالعات “جهان” خاطرنشان کرد: امیدواریم با هر چه عمیق تر و درونی تر شدن حالت انتظار در افراد مختلف، شاهد بروز منتظران واقعی ظهور امام زمان (عج) در سطح جامعه باشیم.

منبع:

http://www.shahrekhabar.com/cultural/148186632007399

اشتراک گذاری این مطلب!

افراد آگاه از اسرار الهی سکوت می‌کنند

حجت الاسلام و المسلمین عباس نصیری فرد، عضو کمیسیون سبک زندگی شورای انقلاب فرهنگی در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان گفت: با توجه به مباحثی که درباره تعیین زمان ظهور امام زمان (عج) مطرح شده بود؛ امام باقر (علیه السلام) فرمودند: ” کَذَّبَ الوَقاتون” به این معنا که تعیین کنندگان زمان ظهور دروغ می گویند.

وی ادامه داد: به طور معمول، افرادی که برای ظهور امام زمان (عج) زمان تعیین می کنند، به دنبال آن هستند که خود را منتظری واقعی جلوه دهند در حالی که اگر کسی واقعاَ از اسرار الهی آگاهی داشته باشد، درباره موضوعاتی مهم نظیر زمان ظهورامام دوازدهم (عج) صحبتی را مطرح نمی‌کند.

رئیس اندیشکده راهبردی مطالعات “جهان” در ادامه صحبت‌های خود توضیح داد: به یاد دارم زمانی نزد یکی از علما رسیده بودیم و با آگاهی از اینکه ایشان با امام زمان (عج) در ارتباط بودند، از ایشان پرسش‌هایی را درباره قائم آل محمد(عج) پرسیدیم؛ اما وی مدام تکذیب کرد و این موضوع به معنای آن است افرادی که به واقع، با امام دوازدهم در ارتباط باشند هیچگاه موضوعی را از این ارتباط بیان نمی کنند.

وی همچنین اظهار کرد: در این راستا باید توجه داشته باشیم افرادی که ارتباطی با امام زمان (عج) ندارند و دنبال کسب جایگاه و یا مرید هستند، انحرافات و کج روی هایی را در این زمینه وارد می کنند و از موضوعی که اطلاع ندارند به نادرستی سخن می گویند.

این کارشناس علوم قرآنی خاطرنشان کرد:” افرادی که از روی نادرستی از زمان ظهور آقا امام زمان (عج) و یا ارتباط با ایشان سخن می‌گویند، مفهوم انتظار را نزد دیگران خدشه دار می کنند.

منبع:

http://www.shahrekhabar.com/cultural/147944724070039

اشتراک گذاری این مطلب!

مهمترین ویژگی یاران موعودازمنظر امام علی(ع)

 

 پیامبر(ص) در خطبه غدیر از امام مهدی (عج) با تعبیر «إِنَّ خاتَمَ الْأَئِمَةِ مِنَّا الْقائِمَ الْمَهْدِی» نامبرده است و در این خطبه رسول اکرم (ص) نام امامان(ع) بعد از امیرالمومنین (ع) را یک به یک ذکر می کند و دست مسلمانان را تنها در دست امیرالمومنین (ع) نمی گذارد بلکه دست ما را در دست تمام امامان(ع) گذاشته است.

 

از همان ابتدای نصب امیرالمومنین علی (ع) به خلافت و امامت، پیامبر (ص) زنجیره امامت را تا امام زمان (عج) در خطبه غدیر به مردم معرفی می کنندوامام علی (ع) در فرازهای مختلفی از زندگی خود پیرامون امام مهدی(عج) سخن گفته اند البته تمام امامان پیرامون ایشان سخن گفته اند.

براساس آیه 8 سوره مبارکه هود «وَلَئِنْ أَخَّرْنَا عَنْهُمُ الْعَذَابَ إِلَی أُمَّةٍ مَعْدُودَةٍ لَیَقُولُنَّ مَا یَحْبِسُهُ أَلَا یَوْمَ یَأْتِیهِمْ لَیْسَ مَصْرُوفًا عَنْهُمْ وَحَاقَ بِهِمْ مَا کَانُوا بِهِ یَسْتَهْزِئُونَ» کلمه «أُمَّةٍ مَعْدُودَةٍ» به معنای امت کوچک ذکر شده است و امیرالمومنین (ع) در تفسیر این آیه، این کلمه را به 313 یار امام زمان (عج) تعبیر می کنند.

ویژگی های 313 یار امام زمان (عج)

 براساس فرمایشات حضرت(ع)، این 313 نفر دارای 40 خصیصه هستند و با این خصایص که شامل: 1- دزدی نکردن ، 2- زنا نکردن، 3- مسلمانی را به اسیری نگرفتن، 4- مُحرمی را نکشتن، 5- رعایت حریمی که خدا واجب کرده، 6- به منزلی به یکباره یورش نبردن، 7- کسی را به حق نزدن، 8- گندم و جو را احتکار نکردن، 9- اموال یتیم را نخوردن، 10- مسجدی را ویران نکردن، 11- راه را به مردم نبستن، 12- خاک را بالشت و تکیه گاه خود قرار دادن و … است با امام زمان (عج) بیعت می کنند.

رعایت حق الناس مهمترین ویژگی یاران حضرت حجت(عج)

باکمی دقت متوجه میشویم صفات نامبرده شده، همگی به حق الناس مربوط است، اگر کسی بنا دارد یار امام زمان(عج) باشد، باید حق الناس را رعایت کند و البته حق الله سر جای خود است و این فرد باید نماز و روزه اش صحیح باشد و اگر حق الناسی بر گردن دارد، باید هم اکنون در پی جبران آن باشد.

امیرالمومنین امام علی (ع) این ویژگی ها را برای آن ذکر کرده اند تا خود را بسنجیم و بدانیم سرنوشت دنیا و آخرت ما چگونه است زیرا اگر سمت امام زمان (عج) باشیم، سعادتمند هستیم و اگر میزان دوری ما از حضرت(عج) بسیار زیاد باشد، شاید نعوذ بالله در مقابل ایشان بایستیم.

 

 سید بن طاووس برای جلب ارتباط با امام زمان (عج) ایشان به پسر خود گفته است که هر روز ارتباطت را با امام زمان (عج) برقرار کن و برای این امر آیه «یَا أَیُّهَا الْعَزِیزُ مَسَّنَا وَأَهْلَنَا الضُّرُّ وَجِئْنَا بِبِضَاعَةٍ مُزْجَاةٍ فَأَوْفِ لَنَا الْکَیْلَ وَتَصَدَّقْ عَلَیْنَا إِنَّ اللَّهَ یَجْزِی الْمُتَصَدِّقِینَ» رابخوان .

منبع : سایت قدس

اشتراک گذاری این مطلب!

یا علی ابن موسی الرضا(ع) آیا شما برای من دعا می‌نمایید؟

 

 

چگونه با امام زمان (عج) ارتباط برقرارکنیم؟

در حدیث گرانبهایی که در مورد رابطه قلبی بین امام معصوم و شیعه، مضامین زیبایی در آن نقل گردیده است، راوی سؤال می‌کند: «آیا شما برای من دعا می‌نمایید؟

امام رضا -علیه السلام- می‌فرماید: آیا تو غیر از این را گمان می‌کنی؟

راوی جواب می‌گوید: خیر و سپس حضرت می‌فرماید:

اگر خواستی که دریابی که مقام محبت من با تو و اهتمام داشتن من در امر تو چقدر است، پس به قلب خود نظر کن و ببین که در قلبت و در کارهایت چقدر به من محبت داری و به فکر من هستی؟»

گاهی می‌شود محّب و عاشق، از یک دوستی عادی گام فراتر می‌گذارد به گونه‌ای که محبوب و معشوق را بیش از خود دوست دارد و او را با همه دنیا عوض نمی‌کند و حاضر است جان را فدایش کند و اوامرش را بی چون و چرا، اجرا کند در این صورت مقام محبت و مودت به آخرین درجه خود می‌رسد که شاید قابل وصف نباشد، وقتی چنین حالت و رابطه‌ای بین عاشق و معشوق پدید آمد، هیچ چیز نمی‌تواند مانع اتصال گردد و هیچ سدی نمی‌تواند در برابر عاشق بایستد.

از آن طرف هم وقتی محبوب این حالت محب را مشاهده می‌کند در لطف و مهر ورزیدن نسبت به محب کوتاهی نمی‌کند او را در سرای خویش میهمان می‌نماید و پذیرایی و میهمان‌نوازی از او را به حد اعلی می‌رساند از او می‌خواهد که در کنارش برای همیشه بماند تا این حالت محبت و دوستی از بین نرود.

اگر این حالت علاقه با نهایت درجه‌اش در قلب و روح انسان پدید آمد که امام و آقا و مولای خود را بیش از خویش بخواهد و حاضر باشد که جان در راه او دهد و موانع دنیایی نتواند در مقابلش بایستد، البتّه از طرف آن حضرت عنایاتی که نمی‌توان مثل و مانند آن عنایات و محبت‌ها را در دنیا یافت، به او خواهد شد.

اگر دل از علائق کنده باشی به منزل بار خود افکنده باشی

البتّه وسائل و راه‌های دیگری هم وجود دارد که می‌تواند موجب قرب و نزدیک شدن به آن حضرت گردد که به مهم‌ترین آنها اشاره می‌گردد:

1. معرفت و شناخت در حد امکان، از آن چهارده نور تابناک خصوصاً حضرت بقیه الله -عجل الله تعالی فرجه الشریف- .
2. به یاد آن حضرت بودن در همه اوقات.
3. انتشار دادن نام و یاد آن حضرت در بین مردم.
4. عظیم شمردن نام آن وجود مقدس.
5. گریه و ناله در دوری از آن امام و حزن و اندوه در غربت او.
6. دعا برای تعجیل فرج در هر صبح و شام - در اوقات اذان - که در توقیع شریف فرمودند: «و اکثروا الدعاء بتعجیل الفرج فان ذلک فرجکم» «برای تعجیل ظهور زیاد دعا نمایید که همانا آن(دعا کردن) موجب گشایش در امور و رهایی شما است.»[2]
7. هدیه نمودن ثواب عبادات به آن حضرت .
8. قرائت قرآن و عمل به آن و هدیه ختم قرآن به آن وجود مقدس و مبارک.
9. توجه به خواندن زیارت عاشورا و زیارت جامعه کبیره و نماز شب که همانا استمرار بر آن‌ها،آثاری بس شگفت‌انگیز دارد.
10. زیارت نمودن آن حضرت به ادعیه‌ای که در خصوص آن بزرگوار وارد گردیده است.
11. انفاق مال در راه و صدقه دادن برای سلامتی و تعجیل در ظهور آن حضرت.
12. عزاداری و گریه در مصیبت جد بزرگوارش امام حسین ـ علیه السّلام ـ و عمه‌اش زینب-علیها السلام-.
13. دوست داشتن خوبان و شیعیان مخلص و محبان واقعی آن حضرت و احترام گذاشتن به آن‌ها.
14. یاری رساندن به شیعیان آن حضرت و رفع مشکلات دوستان آن بزرگوار.

ازخداوند متعال میخواهیم توفیق درک انس و محبت مولایمان امام زمان -عجل الله تعالی فرجه الشریف- و نیز زیارت آن حضرت را به ما آن عنایت فرماید و ما را از سربازان و یاوران مخلص آن حضرت مقرر گرداند.

«آمین یا رب العالمین»

منبع:سایت صاحب الزمان 

اشتراک گذاری این مطلب!