موضوع: "دفاع مقدس"

بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص جوانان امروزی

 رهبر معظم انقلاب در دیدار با خانواده شهید ییلاقی در خصوص جوانان نسل سوم فرمودند: جوان نسل سوم از جوان نسل اول امید بخش‌تر است، در صورتی که بتواند ایمانش را حفظ کند.

جوانان نسل اول انقلاب پس از تسخیر لانه جاسوسی از آمریکایی‌ها عذرخواهی کردند چون کم‌عمق بودند. به نسل سوم بیشتر از نسل قبل اعتماد دارم.  جوانان نسل امروز مانند حججی امیدبخش‌تر هستند.

 

 

 

تنها تو را معشوق یافتم...

سوار بر هلی کوپتر در آسمان کردستان بودیم.

دیدم صیاد مدام به ساعتش نگاه میکنه.

وقتی علت کارشو پرسیدم گفت: الان موقع نمازه بعدش هم به خلبان اشاره کرد که همین جا فرود بیا، خلبان گفت: این منطقه زیاد امن نیست، اگه اجازه بدین تا مقصد صبر کنیم.

گفت اشکالی نداره، ما باید همین جا نماز بخوانیم! هلی کوپتر نشست، صیاد با آب قمقمه ای که داشت وضو گرفت و به نماز ایستاد، ما هم به او اقتدا کردیم.

تابلویی نصب کنید و رویش بنویسید «با وضو وارد شوید»!

خوشحالم که خون عمار و یارانش به ثمر نشست و موجب قطع شجره ی خبیثه ی داعش و تکفیری در سوریه و عراق شد. زیرا وعده ی خدا حق است «انا فتحنا لک فتحا مبینا» یادمان باشد که چه بسیارند فرزندان شهدا که بعدها نام حلب و بوکمال و نبل الزهرا و موصل و……را روی صفحه ی اول دفترهاشان خواهند نوشت و با آن جمله خواهند ساخت. بابا در حلب یا … شهید شد.
نمی دانم شاید کلمه ی بابا، شاید کلمه ی شهید را با رنگ سرخ بنویسند. و نام مدافع حرم برای همیشه در خاطره  شان حک شد.

آی مردم سوریه و عراق به خانه هاتان برگردید و بدانید دروازه های شهرتان به دست ابر مردی از تبار علی باز شد. او که در برابر بیرحمی ها ایستاد و پا پس
نکشید. به شهرتان برگردید و خانه هاتان را از نو بسازید. قدر این خاک را بدانید و یادتان باشد که تکه هایی از وجودمان در آنجا جا مانده است. برای بعضی پسر و برای بعضی پدر و برای بعضی همسر و برادر آب خورده است.
پس آرام گام بردارید چرا که اگر خوب بنگرید سرخی خون عزیزانمان را روی خاک شهرتان خواهید دید. قدر این خاک را بدانید که به پایش خونها ریخته شده و بهای بس سنگینی پرداخته شده است.


آی مردم سوریه و عراق به نظرم کنار دروازه‌ی شهرتان تابلویی نصب کنید و روی آن بنویسید با وضو وارد شوید زیرا که شهر اغشته به خون شهیدانی است که دیگر خانواده هاشان چشم به راه مدافع حرمشان نیستند. پس به شکرانه ی این آزادی سجده ی شکر به جای آورید. حالا که به شهرتان  برمیگردید دستخط عزیزانمان را که روی دیوارهای شهرتان سرود عشق نوشتند را پاک نکنید شاید روزی گذر ما به شهرتان بیفتد و یکبار دیگر دستخط عزیزانمان را زیارت کنیم.
والسلام

منبع:

دلنوشته مادر شهید مدافع حرم محمدحسین محمدخانی (حاج عمار)

مشکل از من است!

… (سیّد می گفت : ) کسی که در راه اهل بیت هست که مشکلی ندارد، امّا کسی که در این راه نیست، اگر بیاید توی مجلس اهل بیت و گوشه‌ای بنشیند و شما به او بها ندهید، می‌رود و دیگر هم بر نمی‌گردد؛ امّا وقتی او را تحویل بگیرید، او را جذب این راه کرده‌اید… یک بار یکی از بچّه‌های هیأت آمد و به سیّد گفت: «تو مراسم‌ها و روضه‌ی اهل بیت (علیهم السلام)، اصلاً گریه‌ام نمی‌گیرد!» سیّد گفت: «این‌جا هم که من خواندم، گریه‌ات نگرفت؟!» گفت: «نه!». سیّد گفت: «مشکل از من است! من چشمم آلوده است، من دهنم آلوده است، که تو گریه‌ات نمی‌گیرد!» این شخص با تعجبّ می‌گفت: «عجب حرفی! من به هر کس گفتم، گفت تو مشکلی داری، برو مشکلت را حل کن گریه‌ات می‌گیرد! اما این سیّد می‌گوید مشکل از من است!»بعدها می‌دیدم که او جزو اوّلین گریه کنندگان مصائب ائمّه‌ی اطهار (علیهم السلام) بود.

[ رسم خوبان1، اخلاق ، شیوه علمدار (شهید سید مجتبی علمدار ) ، صص 75 - 79 ]

 

 

شهدا سفر کربلا را به من هدیه دادند!

مسافران زیادی از استان‌های مختلف کشورمان راهی سرزمین‌هایی می‌شوند، که سرزمین‌های‌ نور خوانده می‌شوند. بسیاری از زائران این سرزمین‌ها اعتقاد دارند که نامش با حال و هوایشان سنخیت دارد. آنها می‌گویند حس عجیبی را با حضور در این سرزمین‌ها تجربه می‌کنند. احساسی که اگر روایت آن سرزمین‌ها را ندانند در حد یک حس عجیب آرامش‌بخش برایشان باقی می‌ماند.

 
خیلی‌ها ادعا می‌کنند پس از شنیدن نخستین روایت و درک اوج فداکاری‌ها و حماسه‌های خلق شده در این سرزمین‌ها مسیر زندگی‌شان تغییر کرد، نگاه‌شان و حتی دنیای‌شان طور دیگری شد.

 
«اکرم میرزاوند» دانشجوی دانشگاه قم، زائری که 5 سال متوالی به عشق شهدا و مقاومت‌های آنها با دستان خالی در هشت سال جنگ تحمیلی راهی سرزمین‌های نور می‌شود، در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی دفاع پرس به راهیان نور می‌گوید: وقتی در مناطق عملیاتی دوران دفاع مقدس حضور پیدا می‌کنم روحیه می‌گیرم. در یادمان طلائیه بیشتر متحول و منقلب می‌شوم. خیلی مکان‌های زیارتی رفته‌ام؛ ولی هیچ جایی مثل اینجا برای من روحیه بخش نبود. حس و حالی که در این مناطق به من دست می‌دهد عجیب و طولانی مدت است، مثل سفرهای تفریحی به سایر مناطق کشور نیست.


وی با بیان اینکه در این مناطق می‌شود حضور شهدا را حس کرد، می‌افزاید: تا جاییکه بتوانم راه شهدا را ادامه خواهم داد؛ اما فکر می‌کنم برخی از ما اندکی نسبت به شهدا بی‌مهر هستیم. با وجود اینکه با آمدن به مناطقی که روزی رزمندگان کشورمان در این مناطق با جان و دل برای حفظ وجب به وجب خاک آن با دشمن متجاوز مبارزه کرده‌اند، روحیه می‌گیریم؛ اما تمام و کمال راه آنها را ادامه نمی‌دهیم.


این زائر یادمان شهدا که پنج سال پیش به تشویق دوستانش قدم در این مسیر نورانی گذاشته است، تاکید می‌کند: اگر اتفاقی نیفتد این مسیر را ادامه خواهد داد و هرساله با حضور در این مناطق با شهدا تجدید بیعت کرده و راه آنها را در حد توان خود ادامه خواهم داد.


میرزاوند می‌گوید: تا جاییکه می‌توانم دوستانم را با توصیفاتی که از فضای معنوی یادمان‌ها می‌کنم به سفر به این مناطق تشویق می‌کنم. به دوستانم تاکید می‌کنم که اگر برای اولین بار در مناطق عملیاتی دوران دفاع مقدس حضور پیدا کنید، یک حسی در شما ایجاد می‌شود که سال آینده نیز خود به خود مشتاق حضور در این مناطق می‌شوید.


در پایان وقتی از زائر کربلای ایران سوال می‌کنیم بهترین هدیه‌ای که در سرزمین‌های نورانی از شهدا گرفته‌اید چه چیزی است، درحالی‌که اشک از چشمانش سرازیر می‌شود، با بغض می‌گوید: «سال گذشته شهدا سفر کربلا را به من هدیه دادند.» از بین 200 نفری که در قالب کاروان به این مناطق سفر کرده بودیم، یک سفر کربلا قرعه کشی کردند که قرعه به اسم من افتاد و من با این هدیه از کربلای ایران به کربلای حسین(ع) مشرف شدم. این بهترین هدیه عمرم است و خواهد بود.
منبع: دفاع پرس

همسر شهید برونسی: هیچ‌وقت گریه نکردممن می‌دانستم که وظیفه آقای برونسی چیز دیگری است. او را نمی‌شد در خانه نگه داشت. دلش برای جبهه و حفظ ناموس وطن می‌تپید. آقای برونسی بعد از انقلاب چنان لیاقتی از خودش نشان داد که نامش به محافل خبری استکبار جهانی هم کشیده شد.
گروه جهاد و مقاومت مشرق - آنچه می خوانید گفتگویی کوتاه با سرکار خانم معصومه سبک‌خیز، همسر شهید برونسی است.

خانم سبک‌خیز در آستانه بیست‌وسوم اسفندماه و سالگرد شهادت شهید برونسی هستیم. کمی از این سال‌ها برایمان بگویید.

بزرگ‌کردن هشت فرزند سخت نبود؟

خداوند خودش وعده داده است که این دنیا گذراست. سعی کردم در این سال‌ها به ائمه(س) توسل کنم و هر جوری بود، ایام را با آرامش در کنار بچه‌ها گذراندم.

بچه‌ها در زمان شهادت شهید برونسی، خیلی کوچک بودند. هیچ‌وقت از شما پدرشان را نخواستند؟

باورتان می‌شود همین الان که قصد دارم برایتان آن‌روزها را تعریف کنم، صدای ضربه‌هایی را که ابوالفضل به زمین می‌کوبید، در گوشم می‌شنوم؟ آن‌وقت‌ها او دوسالش بود. سفره را که پهن می‌کردیم، غذایش را برمی‌داشت و جلوی عکس پدر می‌گذاشت و می‌گفت: «بابا بخور، بابا چرا نمی‌خوری؟» وقتی می‌دید عکس هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد، چنان پا به زمین می‌کوبید و پشت‌سر من گریه می‌کرد که دیگر نمی‌دانستم چه کنم. حال فکر کنید این مسئله حال‌وروز همیشگی ما بود؛ اما هیچ‌وقت در این سال‌ها مقابل بچه‌ها اشکی نریختم، همیشه سکوت کردم و در تنهایی‌هایم به ائمه(س) توسل کرده‌ام.

با توجه به اینکه شهید برونسی مفقودالاثر بودند، در زمان بازگشت اسرا منتظرشان نبودید؟

آقای برونسی هنگام رفتن به من گفت: «آن‌قدر می‌جنگم تا شهید شوم؛ پس منتظرم نباش.» اما چون مفقودالاثر بود، باز هم ته دلم امید داشتم تا برگردد. در زمان بازگشت اسرا، بچه‌ها مدام از من سوال می‌کردند: «آیا پدر ما برمی‌گردد؟» و تنها جواب من این بود: «ان‌شاءا… با ظهور امام‌زمان(عج) حتما خواهد آمد»؛ اما آن‌ها کوچک بودند و این‌چیزها را متوجه نمی‌شدند. یادم هست بچه‌های بزرگ‌تر، خواهر و برادر کوچک‌ترشان را روی شانه‌ها می‌گذاشتند، در خانه می‌چرخیدند و هر چه در تلویزیون پخش می‌شد، انجام می‌دادند و می‌گفتند. «آزاده ما در راه است. آزاده ما هم می‌آید.»

وجود هشت فرزند باعث نشد از رفتن همسرتان به جبهه جلوگیری کنید؟

من می‌دانستم که وظیفه آقای برونسی چیز دیگری است. او را نمی‌شد در خانه نگه داشت. دلش برای جبهه و حفظ ناموس وطن می‌تپید. آقای برونسی بعد از انقلاب چنان لیاقتی از خودش نشان داد که نامش به محافل خبری استکبار جهانی هم کشیده شد؛ حتی صدام برای سر او جایزه تعیین کرده بود. به‌خاطر رشادت‌هایش مسئولیت‌های مختلفی را برعهده او گذاشتند که آخرین آن فرماندهی تیپ۱۸ جوادالائمه‌(ع) بود. با همین عنوان هم در عملیات بدر به شهادت رسید. آخرین مرتبه‌ای که برای خداحافظی با ما آمده بود، کارهایش خبر از رفتن بی‌بازگشتش می‌داد. آخرین روز به زیارت امام‌رضا(ع) مشرف شدیم؛ یکی‌یکی بچه‌ها را تا نزدیکی ضریح برد. سپس به خانه اقوام رفت و خداحافظی کرد. وقتی به خانه برگشتیم، رو به من پرسید: «اگر این‌بار بروم و دیگر برنگردم، تو چه خواهی کرد؟» آن زمان فکر این هشت بچه و ازدست‌دادنش خیلی سخت بود. برای همین گفتم: «روز سوم شما خودکشی خواهم کرد.» ایشان ناراحت شد و جواب داد: «نکند بروم و شیطان تو را سست کند. من شما را به امام‌رضا(ع) سپردم و از ایشان خواستم هرازگاهی سری هم به خانواده‌ام بزنند» و این آخرین مرتبه‌ای بود که او را دیدم. برعکس گذشته صبح قبل از رفتنش بچه‌ها را بیدار نکرد، از زیر قرآن هم رد نشد، بلکه کناری ایستاد، رفت و بعد از مدتی خبر شهادتش را شنیدم و ۲۷سال بعد پیکرش تفحص شد. ما با خدا معامله کردیم، اگر گرفتاری هم هست، به خدا می‌گوییم. آقای برونسی به ما درس بلندنظری داد تا بایستیم و زندگی کنیم.

منبع:

http://www.mashreghnews.ir/news/700865/%D9%87%D9%85%D8%B3%D8%B1-%D8%B4%D9%87%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%B3%DB%8C-%D9%87%DB%8C%DA%86-%D9%88%D9%82%D8%AA-%DA%AF%D8%B1%DB%8C%D9%87-%D9%86%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%85#ref=shahrekhabar

مقام شهید از منظر احادیث

 1- امام صادق (علیه السلام) از رسول خدا (صلی الله علیه و اله) نقل فرمودند: «سه طایفه شفاعت می‌کنند و شفاعتشان پذیرفته می‌شود: پیغمبران، علماء و شهدا.» (جامع الحادیث الشیعه، ج 3، ص 16)
2- رسول‌ خدا (صلی الله علیه و اله) می‌فرمایند: «کسی که از خانه خود به قصد نگهبانی مرزها و یا برای جنگ و جهاد در راه خدا بیرون آید، در هر قدمی که بر می‌‌دارد، هفتصد هزار حسنه داده می‌شود و هفتصدهزار گناه از وی بخشیده می‌شود، او در ضمان و بر عهده خدا خواهد بود به هر نحوی که بمیرد، چه با اجلش بمیرد و یا اینکه شهید شود و چنانچه برگردد، بخشوده شده و پاک گشته و دعایش در پیشگاه خدا مستجاب خواهد بود.
3- رسول‌ خدا (صلی الله علیه و اله) فرمود: مافوق هر نیکی، نیکی بیشتر و هنری وجود دارد، آنجا که مردی که در راه خدا کشته می‌شود، بالاتر از آن نیک نیست.
4- اما رضا (علیه السلام) از علی (علیه السلام) نقل می‌کند که جوانی در هنگام سخنرانی امام علی (علیه السلام) از امام سوال کرد که فضیلت جنگجویان خدا را برای من تشریح کن. امام علی (علیه السلام) از رسول خدا حدیث مفصلی را نقل می‌کند از لحظه‌ای که جهاد‌گر به میدان جنگ می‌رود تا لحظه‌ شهادت که در اینجا قسمتی از آن را ذکر می‌کنیم: «هنگامی که جهت نبرد پا به میدان می‌نهد و نیزه ها و تیرها رد و بدل می‌شود و جنگ تن به تن شروع می‌گردد، فرشتگان با پر و بال اطراف آنان را می‌گیرند و از خدا می‌خواهند که او در میدان ثابت قدم باشد. در این هنگام منادی فریاد منادی فریاد می‌زند: «بهشت زیر سایه شمشیرهاست.» در این هنگام ضربات دشمن بر پیکره شهید ساده‌تر و گواراتر از نوشیدن آب خنک در روز گرم تابستان است. هنگامی که شهید هنوز به زمین نرسیده، حوریان بهشتی به استقبال او می‌شتابند و نعمات بزرگ معنوی و مادی که خدا جهت وی فراهم ساخته است، برای وی شرح می‌دهند و هنگامی که به روی زمین قرار می‌گیرد، زمین می‌گوید: «آفربن بر روح پاکیزه‌ای که از بدن پاکیزه عروج می‌کند. بشارت باد بر تو. چیزی که نه چشمی آن را دیده است و نه گوشی آن را شنیده است و نه از قلبی خطور کرده است، مخصوص توست و انتطار تو را می‌کشد.»
خداوند متعال چنین می‌فرماید: «من سرپرست بازماندگان توام. هر کسی بازماندگان تو را خشنود کند، مرا خشنود کرده است و هر کسی آنها را به خشم آورد، مرا به خشم آورده است.»(از مرحوم طبری در مجمع البیان)
5- رسول خدا (صلی الله علیه و اله ) فرموده است: «خداوند چنین فرموده است، من جانشین شهید در خانواده وی هستم. هر کسی رضایت خانواده شهید را جلب کند، رضایت مرا جلب کرده است و هر کسی آنها را به خشم آورد، مرا به خشم آورده است.»(وسائل الشیعه، باب 25، حدیث 3)
6- رسول خدا (صلی الله علیه و اله) فرمود:
«شفع الشهید نبی سبعین من اهله.»
«شهید هفتاد نفر از بستگان خود را شفاعت می‌کند.»(کتر العمال، ج 4، ص 1-4)
در این حدیث و احادیث دیگری که در مورد شهادت و مقام شهید آمده است، همه درجه بلند و مقام عظیم شهید را نشان می‌دهد که بهترین نیکی است و شهید را به‌عنوان شاهد جامعه معرفی می‌کند که رضایت خداوند را شهید با کارش جلب می‌کند، حتی تا جایی که سرپرست خانواده شهید را خداوند خود به‌عهده می‌گیرد. بلندترین مقام در آخرت شفاعت است که این مقام از آن پیغمبران، بزرگان و امامان است که در این کار نیز شهدا با آنان برابری می‌کنند، یعنی می‌توانند شفاعت هفتاد نفر را بکنند.

حدیث روز/ سه جایی که مدیران جامعه اسلامی باید گرسنگی تحمل کنند

 


أَمَّا بَعْدُ يَا ابْنَ حُنَيْفٍ فَقَدْ بَلَغَنِي أَنَّ رَجُلًا مِنْ فِتْيَةِ أَهْلِ الْبَصْرَةِ دَعَاكَ إِلَى مَأْدُبَةٍ فَأَسْرَعْتَ إِلَيْهَا تُسْتَطَابُ لَكَ الْأَلْوَانُ وَ تُنْقَلُ إِلَيْكَ الْجِفَانُ وَ مَا ظَنَنْتُ أَنَّكَ تُجِيبُ إِلَى طَعَامِ قَوْمٍ عَائِلُهُمْ مَجْفُوٌّ وَ غَنِيُّهُمْ مَدْعُوٌّ فَانْظُرْ إِلَى مَا تَقْضَمُهُ مِنْ هَذَا الْمَقْضَمِ فَمَا اشْتَبَهَ عَلَيْكَ عِلْمُهُ فَالْفِظْهُ وَ مَا أَيْقَنْتَ بِطِيبِ وُجُوهِهِ فَنَلْ مِنْهُ أَلَا وَ إِنَّ لِكُلِّ مَأْمُومٍ إِمَاماً يَقْتَدِي بِهِ وَ يَسْتَضِي‏ءُ بِنُورِ عِلْمِهِ أَلَا وَ إِنَّ إِمَامَكُمْ قَدِ اكْتَفَى مِنْ دُنْيَاهُ بِطِمْرَيْهِ وَ مِنْ طُعْمِهِ بِقُرْصَيْهِ أَلَا وَ إِنَّكُمْ لَا تَقْدِرُونَ عَلَى ذَلِكَ وَ لَكِنْ أَعِينُونِي بِوَرَعٍ وَ اجْتِهَادٍ وَ عِفَّةٍ وَ سَدَادٍ فَوَاللَّهِ مَا كَنَزْتُ مِنْ دُنْيَاكُمْ تِبْراً وَ لَا ادَّخَرْتُ مِنْ غَنَائِمِهَا وَفْراً وَ لَا أَعْدَدْتُ لِبَالِي ثَوْبِي طِمْراً وَ لَا حُزْتُ مِنْ أَرْضِهَا شِبْراً وَ لَا أَخَذْتُ مِنْهُ إِلَّا كَقُوتِ أَتَانٍ دَبِرَةٍ وَ لَهِيَ فِي عَيْنِي أَوْهَى وَ أَوْهَنُ مِنْ عَفْصَةٍ مَقِرَةٍ بَلَى كَانَتْ فِي أَيْدِينَا فَدَكٌ مِنْ كُلِّ مَا أَظَلَّتْهُ السَّمَاءُ فَشَحَّتْ عَلَيْهَا نُفُوسُ قَوْمٍ وَ سَخَتْ عَنْهَا نُفُوسُ قَوْمٍ آخَرِينَ وَ نِعْمَ الْحَكَمُ اللَّهُ وَ مَا أَصْنَعُ بِفَدَكٍ وَ غَيْرِ فَدَكٍ وَ النَّفْسُ مَظَانُّهَا فِي غَدٍ جَدَثٌ تَنْقَطِعُ فِي ظُلْمَتِهِ آثَارُهَا وَ تَغِيبُ أَخْبَارُهَا وَ حُفْرَةٌ لَوْ زِيدَ فِي فُسْحَتِهَا وَ أَوْسَعَتْ يَدَا حَافِرِهَا لَأَضْغَطَهَا الْحَجَرُ وَ الْمَدَرُ وَ سَدَّ فُرَجَهَا التُّرَابُ الْمُتَرَاكِمُ وَ إِنَّمَا هِيَ نَفْسِي أَرُوضُهَا بِالتَّقْوَى لِتَأْتِيَ آمِنَةً يَوْمَ الْخَوْفِ الْأَكْبَرِ وَ تَثْبُتَ عَلَى جَوَانِبِ الْمَزْلَقِ وَ لَوْ شِئْتُ لَاهْتَدَيْتُ الطَّرِيقَ إِلَى مُصَفَّى هَذَا الْعَسَلِ وَ لُبَابِ هَذَا الْقَمْحِ وَ نَسَائِجِ هَذَا الْقَزِّ وَ لَكِنْ هَيْهَاتَ أَنْ يَغْلِبَنِي هَوَايَ وَ يَقُودَنِي جَشَعِي إِلَى تَخَيُّرِ الْأَطْعِمَةِ وَ لَعَلَّ بِالْحِجَازِ أَوْ الْيَمَامَةِ مَنْ لَا طَمَعَ لَهُ فِي الْقُرْصِ وَ لَا عَهْدَ لَهُ بِالشِّبَعِ أَوْ أَبِيتَ مِبْطَاناً وَ حَوْلِي بُطُونٌ غَرْثَى وَ أَكْبَادٌ حَرَّى..


امیرالمومنین علیه‌السلام در بخشی از نامه خود به فرماندار بصره فرموده اند تا زمانی که در حجاز يا يمامه كسى زندگى كند كه براى او اميدى به يك قرص نان نيست و یا کسی سيرى شكم را به ياد نداشته باشد و یا در اطرافم شکمهای گرسنه ای باشد از غذای لذیذ دوری خواهم کرد.
 امام علی علیه‌السلام در نامه‌ تاریخی به عثمان بن حنيف انصارى،فرماندار بصره، وقتى به حضرت خبر رسيد او را به مهمانى خاصی دعوت كرده اند و او به آنجا رفته:
اما بعد، اى پسر حنيف، به من خبر رسيده كه مردى از جوانان اهل بصره تو را به مهمانى خوانده و تو هم به آن مهمانى شتافته‏‌اى، با غذاهاى رنگارنگ، و ظرفهايى پر از طعام كه به سويت آورده مى‌‏شده پذيراييت كرده‌‏اند،
خيال نمى‏ كردم مهمان شدن به سفره قومى را قبول كنى كه محتاجشان را به جفا مى‌‏رانند، و توانگرشان را به مهمانى مى‌‏خوانند به لقمه‌‏اى كه بر آن دندان مى ‏گذارى دقت كن، لقمه‌‏اى را كه حلال و حرامش بر تو روشن نيست بيرون افكن، و آنچه را مى‏ دانى از راه‏هاى حلال به دست آمده بخور.
معلومت باد كه هر مأمومى را امامى است كه به او اقتدا مى‏ كند، و از نور علمش بهره مى ‏گيرد. آگاه باش امام شما از تمام دنيايش به دو جامه كهنه، و از خوراكش به دو قرص نان قناعت نموده.
معلومتان باد كه شما تن دادن به چنين روشى را قدرت نداريد، ولى مرا با ورع و كوشش در عبادت، و پاكدامنى و درستى يارى كنيد.
به خدا قسم من از دنياى شما طلايى نيندوخته، و از غنائم فراوان آن ذخيره‏‌اى برنداشته، و عوض اين جامه كهنه‌‏ام جامه كهنه ديگرى آماده نكرده‏‌ام.

آرى از آنچه آسمان بر آن سايه انداخته، فقط فدك در دست ما بود، كه گروهى از اينكه در دست ما باشد بر آن بخل ورزيدند، و ما هم به سخاوت از آن دست برداشتيم، و خداوند نيكوترين حاكم است.
مرا با فدك و غير فدك چه كار كه در فردا جاى شخص در گور است كه آثار آدمى در تاريكى آن از بين مى‏‌رود، و اخبارش پنهان مى‏‌گردد، گودالى كه اگر به گشادگى آن بيفزايند، و دسته‌اى گور كن به وسيع كردن آن اقدام نمايد باز هم سنگ و كلوخ زمين آن را به هم فشارد، و خاك روى هم انباشته رخنه‏‌هايش را ببندد.

اين است نفس من كه آن را به پرهيزكارى رياضت مى‏‌دهم تا با امنيت وارد روز خوف اكبر گردد، و در اطراف لغزشگاه ثابت بماند.
اگر مى‏‌خواستم هر آينه مى‏‌توانستم به عسل مصفّا، و مغز اين گندم، و بافته‌‏هاى ابريشم راه بروم،
اما چه بعيد است كه هواى نفسم بر من غلبه كند و حرصم مرا به انتخاب غذاهاى لذيذ وادار نمايد در حالى كه شايد در حجاز يا يمامه كسى زندگى كند كه براى او اميدى به يك قرص نان نيست، و سيرى شكم را به ياد نداشته باشد، يا آنكه شب را با شكم سير صبح كنم در حالى كه در اطرافم شكمهاى گرسنه، و جگرهايى سوزان باشد.

 

«نهج البلاغه، نامه 45»

برنامه خودسازی را از شهدا یاد بگیریم...

خداوندا! اعتراف می کنم به اینکه قرآن را نشناختم وبه آن عمل نکردم. حداقل روزی ده آیه قرآن را باید بخوانم. اگر روزی کوتاهی کردم و به هر دلیل، نتوانستم این ده ایه را بخوانم روز بعد باید حتما یک جزء کامل بخوانم. تاریخ اجرا: 4مرداد1369

خدایا اعتراف میکنم از اینکه مرگ را فراموش کرده ام و تعهد کردم مواظب اعمالم باشم ولی نشد. حداقل هرشب قبل از خواب باید دو رکعت نماز تقرب بخوانم. اگر به هر دلیلی نتوانستم، روز بعد باید{مقداری} صدقه و هشت رکعت نماز قضا بجا بیاورم. تاریخ اجرا: 26مرداد1369

خدایا اعتراف می کنم به اینکه خدا می بیند را در همه کارهایم دخالت ندادم و برای عزیز کردن خود کار کردم. حداقل در هر هفته باید دو صبح زیارت عاشورا و صبح های جمعه سوره الرحمن را بخوانم. اگر، به هر دلیلی، نتوانستم زیارت عاشورا را بخوانم، باید هفته بعد4 صبح زیارت عاشورا و یک جزء قران بخوانم و اگر صبح جمعه ای نتوانستم سوره الرحمن را بخوانم، باید قضا ی آن را در اولین فرصت به اضافه دو حزب قرآن بخوانم.تاریخ اجرا: 16مهر1369

منبع:

کتاب موعظه خوبان،نویسنده:سید علیرضا ادیانی و حسین ترابی،ص100

اسرار پیروزی دفاع مقدس از نظر رهبر معظم انقلاب...

چه شد كه اين پيروزى به دست آمد؟

برادران و خواهران عزيز در سراسر كشور! چه شد كه شما پيروز شديد؟ آيا جز ايمان شما، توكل شما به خدا، تصميم شما براى ايستادگى در مقابل دشمنان خدا، وحدت كلمه‌ى شما - كه به هيچ وسيله‌يى نتوانستند آن را در هم بشكنند - فداكارى قهرمانانه‌ى جوانان شما؛ جوانانى كه در عين جوانى، از لذتهاى دنيا گذشتند و تسليم وسوسه‌ها نشدند؛ و پدر و مادرى كه از جوانانشان گذشتند و تسليم وسوسه‌ى محبت و عشق به اولادشان نشدند؛ و بى‌اعتنايى به زخارف دنيا و نگريستن به هدف عالى - يعنى سربلندى اسلام و مسلمين - پيروزى ملت ايران عامل ديگرى داشت؟ اگر ايران در آن روزى كه دشمن از همه طرف به آن حمله كرد، به شرق يا به غرب، به امريكا، به اروپا، به شوروى رو مى‌آورد، باز هم پيروز شده بود؟ نمى‌گذاشتند پيروز بشود. جنگ تمام مى‌شد، اما جنگ بدون پيروزى و بدون افتخار؛ سلطه‌ى خودشان را بر اين ملت از سر مى‌گرفتند.

برادران و خواهران عزيز! تقريباً سيزده سال از پيروزى انقلاب و ريشه‌كن شدن سلطه‌ى امريكا از اين كشور مى‌گذرد؛ اما امريكا و استكبار جهانى همچنان در فكر اين هستند كه سلطه‌ى خودشان را به هر شكلى كه بتوانند، به اين ملت برگردانند. بدانيد كه دشمنان خدا از اسلام و ايمان و وحدت كلمه‌ى شما مردم راضى نيستند؛ از اين‌كه شما پشت سر مسؤولان كشور، پشت سر قرآن و اسلام، پشت سر نشانه‌ها و پرچمهاى دين حركت كنيد، ناراضى هستند. دشمن، اين‌طور زندگى را نمى‌پسندد. شما فرهنگ استكبارى را در دنيا به هم زده‌ايد. امروز كار بر استكبار مشكل شده است.

اين «نظم نوين جهانى» كه استكبار بيان مى‌كند، سخنى است كه نيتهاى بسيار خائنانه و خباثت‌آميزى پشت سر آن است. نظم نوين جهانى يعنى چه؟ يعنى نظام دو قطبى عالم تمام شد، درگيريهاى شرق و غرب تمام شد؛ بله، تمام شد؛ اما آيا نتيجه‌ى تمام شدن درگيرى شرق و غرب بايد قدرت مطلقه و روزافزون امريكا بر ملتهاى ضعيف باشد؟! يعنى ديگر اسلامخواهان و آزاديخواهان در هيچ نقطه‌ى دنيا حق نداشته باشند نفس بكشند؟! يعنى مسأله‌ى فلسطين بايد به قيمت فروختن فلسطين و فروختن فلسطينيان تمام بشود؟! معناى نظم نوين جهانى اين است؟! امريكا اين را مى‌خواهد. ملت اسلام به خاطر بيدارى‌يى كه بر اثر انقلاب و ايستادگى شما در جنگ به دست آورده است، تسليم اين خواست امريكا و استكبار نخواهد شد.

البته جنگ خسارتهاى زيادى داشت؛ دشمن هم اين را مى‌دانست؛ امروز هم مى‌داند. خسارت جنگ فقط در آن لحظه‌يى نيست كه گلوله‌ى توپ يا بمب يا موشك به جايى اصابت مى‌كند. اين اصابت، ويرانى به بار مى‌آورد. اين خسارت تا هنگامى هست كه اين ويرانى را بشود جبران كرد.

ما هشت سال جنگ داشتيم. سالهاى متمادى بايد همه‌ى شما ملت پشت سر دولت حركت كنيد و دولتمردان با همه‌ى توان و كوشش و با همه‌ى خلوص نيت كار كنند و ثروت ملى اين كشور صرف بازسازى بشود، تا بتوانيم جبران اين خسارتها و ويرانيها را بكنيم. ويرانى جنگ، به اين آسانى برطرف نمى‌شود.

آيا مى‌دانيد كه جنگ دوم جهانى براى اروپا و ژاپن و بقيه‌ى كشورها به چه قيمتى تمام شد؟ آيا مى‌دانيد كه چند سال طول كشيد تا توانستند خودشان را از زير اين بار خلاص كنند؟ در حالى كه ثروت امريكا و جاهاى ديگر هم پشت سر و در اختيارشان بود.

ما مى‌خواهيم روى پاى خودمان بايستيم. ما مى‌خواهيم كشور را خودمان آباد كنيم. ما مى‌خواهيم همت و اراده و پول خودمان اين كشور را آباد كند. مسؤولان دلسوز كشور مشغول تلاشند. آنها با تدبير و اراده‌ى صحيح و با كمك ملت خواهند توانست ان‌شاءاللَّه اين ويرانيها را جبران كنند؛ البته مقدارى طول مى‌كشد. جنگ سختى داشت، دوران بازسازى هم سختى دارد؛ اين هم جزو سختى دوران جنگ است. امروز مبارزه‌ى شما، در راه بازسازى و سازندگى و تلاش براى حفظ وحدت است.

منبع:

برگرفته از بيانات مقام معظم رهبري در نماز جمعه 5/7/1370

مقایسه انقلاب امام حسین (ع) با انقلاب امام خمینی (ره)
انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی از قیام امام حسین (علیه السلام) الگو گرفته و از نتایج با ارزش قیام امام حسین (علیه السلام) به شمار می رود. اصل اساسی مشترك در قیام امام حسین (علیه السلام) و انقلاب اسلامی ما، اعتقاد به خداوند و دین اسلام است كه برای حفظ آن باید تلاش كرد و از هیچ كوششی دریغ ننمود .


انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی از قیام امام حسین (علیه السلام) الگو گرفته و از نتایج با ارزش قیام امام حسین (علیه السلام) به شمار می رود. اصل اساسی مشترك در قیام امام حسین لیه السلام) و انقلاب اسلامی ما، اعتقاد به خداوند و دین اسلام است كه برای حفظ آن باید تلاش كرد و از هیچ كوششی دریغ ننمود


انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی از قیام امام حسین (علیه السلام
) الگو گرفته است و از نتایج با ارزش قیام امام حسین (علیه السلام) به شمار می رود . اصل اساسی مشترك در قیام امام حسینلیه السلام) و انقلاب اسلامی ما ، اعتقاد به خداوند و دین اسلام است كه برای حفظ این اعتقاد باید تلاش كرد و از هیچ كوششی مضایقه ننمود :

1 - امام خمینی برای احیای اسلام ناب محمدی مردم را بیدار و آگاه كرد چون قوانین اسلام از صحن جامعه رخت بر بسته و منحصر به گوشه ی مسجد و قبرستان شده بود .

2-امام خمینی با الگو گیری از سید الشهدا (علیه السلام) به مردم نشان داد كه در مقابل اسلام ستیزان با نثار جان و عزیزان باید از اسلام دفاع كرد

3- آگاهی دادن به ابعاد مهم سیاسی و اجتماعی اسلام ، چون اگر اسلام خلاصه در عبادات شخصی می شد كه ستمكاران با آن كنار می آمدند اما هدف اسلام تشكیل جامعه و حكومت اسلامی است كه در سایه آن به همه ی قوانین اسلام عمل شود

4- نپذیرفتن ظلم و ستم با شعار هیهات منا الذله

5- نهراسیدن از قدرتهای پوشالی تا دندان مسلح

6- عمل به وظیفه با صلابت و شجاعت و یقین به پیروزی در صورت انجام وظیفه اگر چه در ظاهر مجبور به از دست دادن بهترین یاران شویم

7- تحمل سختیها و نترسیدن از آن برای رضای خدا

منبع : از عاشورا تا ظهور

جشن اشك


امشب را می خواهم جشن بگیرم ، شادی کنم ، دلی از عزا به در آورم . مدت هاست گرفته ام ، محزونم ، دلشکسته ام ، روح مرده ام ، حوصله راز و نیاز ندارم . مدت هاست که دلم  سنگ شده است ، احساسم کور شده است ، روح لطیفم تند و تیز و سخت شده است ، دیگر زیبایی مرا تکان نمی دهد ، افق بی نهایت روح مرا به ابدیت نمی کشاند ، امواج خروشان دریا با دل سختم بیگانه شده است ، دیگر عظمت و جمال و کمال در من ایجاد بهت و حیرت نمی کند ، آسمان بلند روح به زنجیر کشیده ام را آزاد نمی نماید ، غروب آفتاب اشک بر رخسارم نمی غلطاند ، سوزش شمع دیگر قلب  مرا به آتش نمی کشد، قربان شدن پروانه تار و پود قلبم را نمی لرزاند ، خنده معصوم کودک دل گرفته ام را نمی شکفد ، مهر پر شور مادر در روح خسته ام اثر نمی کند …

مدت هاست که از انسانیت به در آمده ام ، سنگدل شده ام ، جز گلوله و آتش و مرگ چیزی نمی شناسم ، جز قهر و کینه و خشونت پیامی ندارم ، جز سنگ خارا و انفجار بمب و خاک تیره انیسی نمی شناسم.

چه شب زیبایی است ، راستی که روحم به پرواز در آمده است ، قلبم از شوق می تپد ، و قطرات اشک بر رخسارم می غلتد ؛ و آتش محبت در شریان هایم می دود ، و با چه سادگی و سبکی به استقبال این شب قدر می روم .

 

                                                                                                 نیایش ها : شهید دکتر مصطفی چمران

20 راه براي مديريت استرس و اضطراب

   .4 براي استراحت برنامه ريزي كنيد.

در مواقعي مانند انجام پروژه هاي كاري بزرگ مأموريتهاي كاري و اسباب كشييا حتي ارتقاء كاري كهداسترستان زياد مي شود براي استراحت و آمادگي ادامه كار حتما برنامه ريزي كنيد.شايد لازم باشد انجام كار را كمي به تعويق بيندازدو پس از استراحتكار را با انرژي بيشتري آغاز كنيد.

 

                                                                                           ادامه دارد…

الهي......

الهي


تو را می ستایم چنان که از دشواری آتش عذاب رهايي يابم و

به کرامت وهمسایگی وهم جواری تو برسم.

تا نیاید مهدی زندگی دشوار است...


شاید آن روز که سهراب نوشت تا شقایق هست زندگی باید کرد


خبری از دل پر درد گل یاس نداشت


باید این طورنوشت چه شقایق باشد چه گل پیچک ویاس جای یک گل خالی است…


تا نیاید مهدی زندگی دشوار است…

رضايت مولايمان دريك نگاه

رضايت مولايمان دريك نگاه:


* معرفت عمیق به خدا وامام خویش.


* اطاعت کامل


* عبادت وصلابت


* جان نثاری وشهادت طلبی


* شجاعت ودلیری


* صبر وبردباری


* اتحاد وهمدلی


 * زهد وپارسایی


                                                                  (کتاب شرایط ظهور)

مباهله


روز جمعه 25 ذي الحجه(19آبان)روز مباهله نام گذاري شده است.

آيا ميدانيد:


از اعمال پر ثواب روز مباهله چيست؟


1-خواندن زيارت جامعه كبيره


2-دعاي مباهله


3-روزه گرفتن

20 راه براي مديريت استرس و اضطراب

.3  با يك فرد قابل اعتماد صحبت كنيد .

 

در ميان گذاشتن مشكلات  با يك فرد ديگر حتي اگر راه حل فوري هم به شما پيشنهادنكند باعث احساس راحتي شما ميشود.اگر فرد قابل اعتمادي سراغ ندارد يا مي خواهيد اقوامتان از مشكل شما با خبر شوند از يك مشاور كمك بگيريد.

20 راه براي مديريت استرس و اضطراب

.2مديريت زمان را فراموش نكنيد.

در ابتداي روز و قبل ازشروع كار روزانه برنامه ريزي كنيدو وقتتان

را طوري تنظيم كنيد كه براي انجام كارها فرصت كافي داشته 

باشيد و به همه كارهم برسيد.

 

علي ولي الله

اي مردم !نوري كه از جانب خداي عزوجل در من نهاده شده بعد از

من در علي و نسل او تا مهدي قائم(عجل الله تعالي فرجه

الشريف)نهاده شده مهدي(عجل الله تعالي فرجه الشريف)

هر حقي را كه براي ما باشد مي گيرد براي اينكه خداما را حجت بر

مقصران،معاندان،مخالفان،خائنان،گناهكاران،ظالمان،غاصبان،و

همه جهانيان قرار داده است.*


                                                     فرازي از خطبه غدير،ص89

امامت و ولايت با سعادت امام علي عليه السلام را به عموم مسلمين تبريك عرض مي نمايم.

 

 

 

به نام دوستاقا!نگاهت جای آهوهاست،میدانم

دستان پاکت مثل من تنهاست،میدانم


آقا!دلت درهیچ ظرفی،جا،نمیگیرد

جای دل تووسعت دریاست،میدانم


می آیی وبادستهایت،پاک خواهی کرد

اشکی که به روی گونه مان پیداست،میدانم


برگشتنت،درقلبهای مرده ی مردم

همرنگ طوفانیترین دریاست،میدانم


جای سرانگشتان پرنورت دراین ظلمت

مانند ردبادبرصحراست،میدانم


درباورکوتاه این مردم نمیگنجی

وقتی بیایی اول دعواست،میدانم


ای کاش برگردی که بعدازاین همه دوری

یکباره حس بودنت زیباست،میدانم


                                                                   طلبه پایه پنجم:خانم نیره اشرفی
 

عيد سعيد غدير خم اسراري زميني از روزي آسماني

       18ذي حجه هنگامي كه سرنشينان كشتي سرازخواب برداشتندوبرعرشه ايستادند،طوفان فرونشسته بود وكشتي درزيرپرتوزرين خورشيد برامواج آرام وآبي،غوطه وربودوبانوازش نسيم پيش مي رفت.مدتي بعدآبهادردل زمين فرورفت وكشتي سالم همراه سرنشينان خودبرفلات كوه جودي نشست. نوح(ع) و يارانش دوباره قدم برخاك نهادند.حيوانات اهلي رادربيابان رهاساختند وهمگي زندگي تازه اي رابرروي زمين آغاز كردند.


                                                 *******
       18ذي حجه هنگامي كه به اراده ي الهي وازآنجاكه ازسوي آن يكتاپيروز، برگزيده شده وپيامبري   اولي العزم  بود، آتش دراوكمترين تاثيري نكردوبي درنگ خاموش شدوزبانه هاي آن سرد وملايم گشت.بالبي خندان وگام هايي استوارودلي مطمئن، درميان شگفتي همگان ازآن طرف ميدان، ابراهيم نبي (ع)به سوي مردم روانه گشت.


                                                  *******
       18ذي حجه هنگامي كه موسي(ع)از دست قوم خود به خدا شكايت برد، خدافرمان داد كه آنان رابه حال خود واگذارد تاچهل سال دربيابان هاي سينا سرگردان بمانندوآن گاه پس از مرگ سالخوردگان شان ،نسل جوان آنان در سختي آبديده وسلحشوربار بيايندوهمراه دوتن از مومنان به سرزمين مقدس كوچ كنند وآنگاه خداوند يوشع بن نون را به جانشيني وي برگزيد.


                                                 *******
      18 ذي حجه هنگامي كه خداوند،عيسي مسيح(ع)فرزند مريم(ع) را زنده به نزد خويش خواند و ديگر كسي او را نديد،اما دين اوروز به روز گسترش يافت وعالم گير شد وشمعون الصفا به جانشيني وي در آمد.


                                                *******
      18ذي حجه هنگامي كه سليمان (ع)در يكي از آن روزهاي پر شكوه فرمانروايي و پيامبري، عزرائيل را در استراحتگاه خود مهمان كرد به لقاي خدا شتافت وآصف بن برخيا وزير اعظم خود را كه خداوند دانشي از كتاب خود به او عنايت كرده بود،به عنوان وصي خويش معرفي كرد.


                                              *******                                 


 

زرد چوبه

مرحوم حجت الاسلام حاج شيخ حسن معزي تهراني مي گفتند:مادرم پساز مرگ پدرم مي گفت«هنوز پدرتان بيشتر از شما بچه ها به فكر مناست.يك روز به آشپزخانه رفتم و ديدم زرد چوبه نداريم. گفتم:خدايا!چه كنم،كسي نيست براي من زردچوبه گيرد.مد تي گذشت،ديدم در خانه را مي زنند. در را باز كردم ديدم شخصي يك پاكت زردچوبه به من داد و رفت؛ ولي نفهميدم او از كجا مي دانست من زرد چوبه ندارم.»
شخصي كه زردچوبه را براي مادر آورده بود،روزي به برادرم گفته بود«من در خواب، پدرتان-حاج شيخ مهدي- را ديدم كه فرمود:يك پاكت زرد چوبه ببر خانه ما،خانم زردچوبه ندارد.»  


                                                                     طلبه پايه پنجم:خانم نيره اشرفي

تو مرا چه ديدي كه وفادار ماندي؟

خداياتوراعاشق ديدم وغريبانه غريبت شدم،


تورابخشنده پنداشتم وگنهكار شدم،


تورا وفادارديدم وهر جاكه رفتم باز گشتم،


توراگرم ديدم ودر سردترين لحظه هابه سراغت آمدم


تومراچه ديدي كه وفادار ماندي؟
                                                                                   

                                                       طلبه پايه پنجم:خانم محبوبه روديني

شش نكته براي داشتن يك زندگي خوب

شش نكته براي داشتن يك زندگي خوب


2.دلتان راتبديل به اقيانوسي ارام نماييد نه يك مرداب ناچيز.

تكنيكي كارآمد براي ارتقاي اعتمادبه نفس

•    خودتان را ازشرنق زدن وصدا هاي منفي دروني خلاص كنيد.

دزد روزه دار!!

عارفي مي گويد:بعد اينكه دزدان قافله ما را غارت كردند، نشستند و مشغول خوردن غذا شدند.يكي از آنها را ديدم كه چيزي نمي خورد،
به او گفتم چرا با آنها غذا نمي خوري؟!
گفت:من روزه ام.
گفتم:دزدي و روزه گرفتن،عجب است!
گفت:اي مرد!اين راه راه صلح است كه با خداي خود واگذاشته ام شايد روزي سبب شود و با او آشنا شوم.
آن عارف مي گويد:سال ديگر او را در مسجدالحرام ديدم كه طواف مي كند وآثارتوبه از وي مشاهده كردم،رو به من كرد و گفت:ديدي كه آن روزه چگونه مرا با خدا آشنا كرد.

چه زود عرفه رسيد....

 

چه زود عرفه رسيد. درگير فهميدن معناي قدر بودم ، در رمضان كه ناگهان خودرا در عرفه يافتم.نميدانم چه كنم،با اين حيراني و سرگرداني.عرفه يعني چه ؟عرفه را نمي فهمم .مي گويند يعني شناخت شناخت ازچه واز كه ؟شناخت از چه راهي ؟هرچه بيشتر فكر مي كنم پريشاني ام بيشتر مي شود .دلم را در سينه نمي يابم هراسان نزديك امام (ع)مي شوم وگوشه اي مي نشينم .با ديدن حال او وشنيدن نجوايش گويي آتشي در وجودم شعله مي كشد .معنايش را نمي فهمم اما شيفته آن مي شوم فقط گوش مي سپارم وبه چشمانم اجازه مي دهم تا كوير قلبم را باراني كنند بوي نم باران روح تازه در كالبدم مي دمد .گويي پرده هايي كه از گناه بر گوش هايم آويخته بود مهري كه بر قلبم زده بود از بين مي رود انگار دارم نجواي عاشقانه امام (ع)را مي فهمم وه!كه چه زيباست اين عشق بازي :

مولاي من !تويي كه نعمتم بخشيدي  تويي كه احسانم كردي  تويي كه روزيم دادي  تويي كه هدايتم فرمودي  تويي كه پرده بر آلودگي هايم كشيدي  تويي كه گرامي ام داشتي  تو برتريني  با تمام وجود سپاس مي كويمت وشكر ابدي و هميشگي را از تو مي دانم .  معترفم به گناهانم  پس از آن چشم پوش وببخشم .منم كه بد كردم  منم كه نادانم  منم كه اقرار به گناهانم مي كنم .از بدي هاي من در گذر ومرا ببخش !توفيقم ده به عمل صالح كه اين ميسر نيست .
 مولاي من !خاضع وخوار و بي مقدار بر درگاهت آمده ام ولي چگونه در حالي كه همه اعضايم گواهند بر آنچه كرده ام .بخشش را از تو بخواهم؟اگر عذابم كني به خاطر گناهانم است واگراز من بگذري كرم ولطف وبخشش توست …
امام (ع)را از پشت پرده اشك مي نگرم .مانده ام حيران كه امام (ع)با همه ي معصوميتش چگونه است كه اين چنين بر درگاه خداوند ضجه مي زند وطلي مغفرت دارد .پس من چه كنم با اين بار گناهي كه سنگيني اش پشتم را خم كرده است؟
خدايا !تو نزديك تريني براي خواندن وسريع تريني در اجابت وبزرگوارترين در بخشش وشنواترين بر آن كه از تو بخاهد .
اعتمادت كردم ونجاتم بخشيدي .هراسان به درگاهت آمدم وكفايتم كردي .به عفووگذشتت قسم از ما درگذركه به درگاهت مويه كنان آمده ايم .خداي من !همه گناهان مارا بيامرز وهلاكمان مكن! اكنون سرمست از شرابي كه امام (ع)جرعه جرعه در كامم ريخت عرفه را فهم مي كنم .   

گزيده وصيت نامه شهدا

 

گزيده وصيت نامه شهدا

 برادرانم!مبادا اماممان و شهدايمان را از خودمان برنجانيم. چون اين انقلاب و اسلام عزيز از شما انتظار زياد دارد و مخلصانه براي خدا به مردم محروم در نهادهاي انقلابي خدمت مي كنيد،هيچگاه از مسئوليت هايتان غفلت نكنيد. به خدا قسم!يك مقدار از وقتتان را درباره تربيت فرزندان تان صرف كنيد كه باعث افتخار خودتان و مكتبتان باشد.به خدا قسم!كه اين مردم روستاها،از پير مرد و پير زن وجوانش وخواهرانش وكودكانش،همه دل پاك و قلبي سرشار از اسلام و رهبر كبير انقلاب دارند.پيام هاي اين رهبر را گوش مي دهند وعمل مي كنند و آيا اين مرد دوست دتشتني نيستند؟
سلام به شما خانواده ام!مي دانم كه زحمات بسياري كشيديد.از من راضي باشيد كه بدانيد مرا به سوي خدا هدايت كردي.پس باهم ديگر مهربان ويارهم باشيدوخط خونرنگ سرخ شهادت حضرت اباعبدالله الحسين(ع)را هرگز فراموش ننيد. به اميد پيروزي و نصرت سپاهيان اسلام در جهان و نابودي كفار و ملحدين.
           
                             
                               والسلام                             ابوالقاسم شاه حسيني

شش نكته براي داشتن يك زندگي خوب

1-صبح ها كه از خواب بيدار مي شويد دسنگاه عيب سنج وايراد گير وجودتان را از كار ببنديد.

ادامه دارد…

بيست و نهم ذي القعده220 ق:شهادت در دل ربا ترين چهره ي خود رخ نمود و جواني تابناك جوادالائمه را به پيشگاه حق تقديم كرد.

 

زمين يك بار ديگر برخود مي لرزد؛آسمان يك بارديگر بغض تلخش را فرو مي خورد؛ خورشيد يك بارديگر ضج‍ّه ي حيرت ازنور گريزي خفاش صفتان را سر مي دهد و جهان يك بار ديگر غبار سياه عزاي اهل بيت(ع) رابرسر مي ريزد.

ناله ها از پي هم كائنات رابه لرزه درآورده است:كوه مي نالد:آه از زهر!دريامي خروشد:آه از جگرهاي سوخته از زهر!جنگل ضجّه مي زند:آه از نهال نوشكفته اي كه در بهار خشكانده شد!رود فرياد   برمي آورد: آه ازلحظه هاي جان سوزتشنگي….!
تمام عالم درتب وتاب عروج اين روح مقدس مي سوزد وصداي مويه ي باد همهمه ها را در هم مي پيچد كه: «واي از لحظه اي كه خبر برهاديِ هشت ساله رسد.»

طلبه پايه پنجم خانم زهرا جوادي فر

 

آخرين ستاره

فكر من خواب،و تو در فكر مني،آقايم!
من ز تو دورم و تو همين جايي،آقايم!
ترس دارم كه به چشمم نظري،نندازي!
چون كه من غرق گنه،آمده ام آقايم!
تو چنان منتظري،تا كه بيايم  از در
ولي من گمشده ام ،كدام در را بزنم،آقايم !
من دعا نكردم تا تو بيايي از در
ولي تو دست به دعايي برايم،آقايم!
اشك چشمم كه مثل سيل شد و جاري شد؛
كاش در سيل جنونم،تو نجاتم بدهي؛آقايم!!

                                                                                                                       طلبه ‍‍پايه ششم:خانم سحرفرشادمراد

بيهوده هياهو نكنيم

مهديا هر طرفي در طلبت رو كرديم،

                        هر چه گل بود به عشق رخ تو بو كرديم

آفتابا!به سر شيعه دل خسته بتاب

                                 تا نگويند كه بيهوده هياهو كرديم.

منبع:مجله نسم وحي/ش32/ص48

ذكر هاي عارفان

جناب شيخ رجبعلي خياط فرمودند:

تلاوت صبح گاهي سوره صافات وتلاوت شبانگاهي سوره حشر را براي دست يافتن به صفاي باطن،مفيد مي دانست.

منبع:مجله نسيم وحي/ش32/ص12

بهترين سلطان تنها

هر كجا سلطان بُوَد،دورش سپاه ولشگر است،پس چرا سلطان خوبان بي سپاه ولشگر است؟با خبر باشيد اي چشم انتظاران ظهور،بهترين سلطان عالم از همه تنهاتر است.

منبع:مجله نسيم وحي/ش32/ص48

به جمع ستارگان خوش آمديد

مردي ازتبار سرخ پوشان سبز طينت،معبري به آسمان گشود وخاطره همه شهيدان را زنده كرد.مردي خسته اما استوار كه كوله باري آكنده از رشادت را به يادگار،از روزهاي خاك و آتش و باروت باخودبرداشته بود.اميري نامداركه وسعت بي كرانه هاي روحش درك نشده وبي نهايت هويت خويش را به جلوه هايي گذرا وپوچ،از پديده هاي نو وامروزي نفروخته بود .مردي كه عمري شاگردي پير دانا وتواناي انقلاب را به جا آورده بود واز محضر او درس اموخته بود.وامروز مي رفت كه اندوخته هاي سال ها مقاومت وايثاررا در بارگاه الهي معامله كند وپيداست كه بايد با پيكر خونين سفر مي كرد تا داد وستدي پر سود باشد جامي از شرا وصل را،در مقابل،به او بنوشانند.شراب وصل،گواراي وجود تشنه وروح طلبش باشد.

ستاره ها بر دوش خسته اش،بوسه مي زند وآسمان خرسند از قدوم مهماني تازه.او مهماني بود كه آسمان سال ها پيش انتظارش را مي كشيد تا به جمع ستارگان بپيوندد.او مسافري جا مانده از كاروان عشق بود كه ديكر از ماندن به تنگ آمده بود.عاقبت دعا هاي سحرش اثر كرد وتا انتهاي جاده هاي قنوت پركشيد.

سالروز شهادت اين سردار خستگي ناپذير هشت سال دفاع مقدس ويار وفادار رهبر،سردار شهيد سپهبد علي صياد شيرازي را گرامي مي داريم.

2شهریور ؛ آغاز هفته دولت

 

مردم دین خودشان را به جمهوری اسلامی تاکنون ادا کردند و به تکلیف خودشان عمل کردند . مردم به آقای رئیس جمهور ، به آن شورا رای دادند ، حالا نوبت آقایان است که در مقابل این همه زحمتی که آن ها کشیدند و محبتی که آن ها کردند فداکاری ها که آن ها کردند ، حالا نوبت آقایان است …. نوبت شماست که باید این دین را به این مردمی که شما را نشاندند به این مسند ، دین خودتان را عمل بکنید ، ادا کنید به مردم » .

                                                صحیفه نور /ج15/ص103و104 .

 

روز قدس روز قیام مسلمانان علیه مفسدین

روز قدس روزی است که باید تمام ملتهای اسلام با هم توجه بکنند و این روز را زنده نگه دارند . روز جمعه آخر ماه مبارک رمضان که روز قدس است همه ی ملتها قیام بکنند همان که حالا همان تظاهرات ، همان راهپیمایی ها را بکنند . این مقدمه می شود از برای اینکه ان شاء الله جلوی این مفسدین را ما بگیریم . و کلک اینها از بلاد اسلام کنده بشود .

                                                                                   صحیفه امام /ج13 /ص 78

 

قدس زنده است

مسجد صخره به دلیل نقشی که واقعه ی اسراء و معراج پیامبر اکرم (ص)و نزول ایشان در این مسجد دارد ، بسیار مورد توجه مسلمانان است . زیر گنبد طلایی این مسجد که همانا نماد شهر قدس است و بسیاری آن را با گنبد مسجدالاقصی اشتباه می گیرند ، صخره ای موجود است که به همین سبب ، این مسجد ، صخره نام گرفته است . مسجدالاقصی در ضلع جنوبی منطقه حرم شریف واقع است که طول آن 88 متر و عرض آن 35 متر و دارای 53 ستون مرمرین است . صلیبی ها پس از اشغال قدس شریف در سال 1099م بخشی از آن را به کلیسا تبدیل کردند که پس از آزادی مجدد قدس ، مسجدالاقصی تعمیر ، محرابش نوسازی و گنبدش با مرمر پوشانده شد و یک منبر چوبین نیز در آن جای گرفت . بنابر ادعای صهونیست ها معبد سلیمان یا همان بیت یهوه در زیر مسجد الاقصی مدفون است . تاکنون 120 سازمان یهودی به وجود آمده تا به عملیات تحریب و حفاری این مکان بپردازد ، اما حقیقت آن است که مسجدالاقصی به عنوان یکی از مقدس ترین مکان های الهی ، قدیمی تر از معبد مورد ادعا است و این حقیقت انکار ناپذیر ، ادعای پوشالی و پوچ صهیونیست ها در مورد افسانه مالکیت آنان بر شهر قدس را کاملا باطل می سازد .

                                                                            روزنامه کیهان ،27/7/1385

روز قدس روز قیام مسلمانان علیه مفسدین

روز قدس روزی است که باید تمام ملتهای اسلام با هم توجه بکنند و این روز را زنده نگه دارند . روز جمعه آخر ماه مبارک رمضان که روز قدس است همه ی ملتها قیام بکنند همان که حالا همان تظاهرات ، همان راهپیمایی ها را بکنند . این مقدمه می شود از برای اینکه ان شاء الله جلوی این مفسدین را ما بگیریم . و کلک اینها از بلاد اسلام کنده بشود .

                                                                                   صحیفه امام /ج13 /ص 78

 

معراج پيامبر صلي الله عليه وآله

یکی از امرهای روحانی و رخدادهای شگرف و شگفت انگیزی که در صدر اسلام اتفاق افتاده است ، معراج می باشد . این سفر اعجاز آمیز که عقول بشری از درک آن عاجز است در سایه عبودیت و بندگی خالص نبوی حاصل شده و ریشه ی قرآنی دارد .

معراج پیامبر (ص) هم جسمانی بوده ، و هم روحانی ، و در شب اتفاق افتاده ، در حالیکه در آن شب پیامبر اکرم (ص) همراهانی داشتند . از جمله مشاهداتی که رسول اکرم در آن شب داشتند ، مثل مشاهده نور زهرا و ائمه اطهار و ملکوت زنها و همچنین گفتگوهایی که خداوند با پیامبر داشته ، اینکه رضای الهی را هرگز فراموش ننماید ، به زرق و برق دنیای مادی دل نبندد و دیگر اینکه به یاد فقران و محرومان باشد .

از مواردی که در بعد اخلاقی تربیتی معراج مورد نظر است مذمت هوای نفس و رزائل اخلاقی و همچنین مذمت عجب و خودپسندی می باشد .

بدین ترتیب ، مسئله معراج واقعیتی است که انسان ها نباید از آن غافل شوند ، و برای دریافت اسرار ابعاد آن پیوسته باید سعی و تلاش نمایند و در این رهگذر ، از کلام خداوند و تفاسیر کمک بگیرند .

عروج به سوی خدا ، یکی از امرهای روحانی و مختص به کسانی است که روح خدایی خود را از آلودگی پاک داشته و مامن خدا نموده اند و آن را در جایگاه واقعی اش قرار داده اند .

طاهره حسن آبادی فارغ التحصیل

توفيق درك ماه رمضان

 

 

 

اللهم انا اهل هذا الشهر الذی شرفتنا به ، و وفقتنا بمنک له حین جهل الاشقیاء وقته ، و حرموا لشقائهم فضله . انت ولی ما آثرتنا به من معرفته ، و هدیتنا له من سنته ، و قد تولینا بتوفیقک صیامه و قیامه علی تقصیر ، و ادینا فیه قلیلا من کثیر .

    بارالها ، ما اهل این ماهی هستیم که ما را بدان شرافت و منزلت بخشیدی ، و به ما توفیق شناخت آن را عطا فرمودی ، در حالی که بدبخت مردمان ، این ایام گران بها را نشناخته ، و به خاطر بدبختی شان از فضل آن بی بهره ماندند .

بارالها ، تو بودی که ما را برگزیدی و به شناخت این ماه توفیق عنایت کردی و به سنت آن راه نمودی . تو بودی که ما را توفیق روزه داشتن و نمازگزاردن ارزانی داشتی ، هر چه ما قصور ورزیدیم و اندکی از بسیار به جای آوردیم .

صحیفه سجادیه ، فرازی از دعای چهل و پنجم

 

 

 

به مناسبت روز حقوق بشر اسلامی 90/5/14

فلسفه حقوق بشر از دیدگاه اسلام     

از دیدگاه فلسفی و حقوقی اسلام ، انسان از آن جهت در میان همه موجودات زمین دارای کرامت ذاتی است که به گفته قرآن ، بشر خلیفه ی خدا بر روی زمین است .

خداوند علاوه بر کرامتی که به انسان داده است حقوقی از قبیل : آزادی ، حق حیات و آرامش را نیز به او عنایت کرده است . داشتن در انسان بدنبال همان کرامت ذاتی است که وجه تمایز میان او و سایر موجودات است .

شاخصه و فرق حقوق بشر اسلامی با حقوق بشر غربی در این است که در غرب انسان همواره محدود و محصور به نژاد ، مذهب ، زبان خویش است در حالیکه اسلام مفهوم حقوق بشر برای انسان از هر نژاد و زبان و مذهبی هم که باشد در بر می گیرد .

فرق دیگر اسلام با غرب در مسئله بشر در این است که اسلام ، فقط انسان را خلیفه و جانشین خداوند بر روی زمین قرار نداده بلکه حتی جزئی ار خانواده خداوند نیز بیان کرده که خداوند رئیس این خانواده بزرگ است و بر این اساس است که بشر همیشه رابطه ی نزدیکی با خداوند دارد ؛

اما دیدگاه غربی معتقئد است که رابطه ی انسان با خداوند بطور کلی قطع است بشر زمانیکه تنها و غریب است می تواند هر عملی چه گناه و ثواب باشد را انجام دهد .

از این رو می توان گفت : تفاوت حقوق بشر غربی با حقوق بشر اسلامی « از زمین تا آسمان است ».

جایگاه حقوق بشر در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

نگاهی گذرا به اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که الهام گرفته از مکتب اسلام است نشان می دهد که به بهترین وجه حقوق اساسی مندرج در اعلامیه حقوق بشر مورد توجه و تاکید قرار گرفته که ذیلا به آنها اشاره می شود :

1- آزادی

آزادی یکی از مهمترین اصول حقوقی به شمار می آید ؛ و علی رغم اهمیتی که حقوقدانان و قانونگذاران برای آن قایلند ؛ ولی در نوع بیان از آزادی و معانی آن دیدگاههای مختلفی دارند .

آزادی که در اشکال مختلف آن : آزاد بدنیا آمدن ، برده نبودن ، آزادی عقیده و بیان ، آزادی انتخاب شغل ، آزادی انتخاب محل اقامت ، آزادی تشکیل مجامع و انجمن ها و ……

2- تساوی در برابر قانون

تساوی در برابر قانون که مواد دوم و هفتم اعلامیه ی حقوق بشر بدان پرداخته است در اصول متعدد قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مورد تاکید قرار گرفاه .

اصل 19 می گوید : « مردم ایران از هر قوم و قبیله که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ ، نژاد و مانند اینها سبب امتیاز نخواهد بود  

اصل 107 نیز مقرر میدارد :« رهبر نیز در برابر قوانین با سایر افراد کشور مساوی است .»

3- منع شکنجه

در خصوص منع شکنجه و رسیدگی عادلانه و منصفانه به دعاوی افراد و منع بازداشت خودسرانه و اصل برائت متهم که در مواد 9،10،11 اعلامیه حقوق بشر مورد توجه قرار گرفته ، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اصول روشن و محکمی دارد :

اصل 32 مقرر میدارد :«هیچ کس را نمی توان دستگیر کرد مگر به حکم و ترتیبی که قانون معین می کند . در صورت بازداشت ، موضوع اتهام باید با ذکر دلایل بلافاصله کتبا به متهم ابلاغ و تفهیم شود و حداکثر ظرف مدت 24 ساعت پرونده مقدماتی به مراجع صالح قضایی ارسال و مقدمات محاکمه ، در اسرع وقت فراهم گردد ، متخلف از این اصل طبق قانون مجازات می شود »

4- حق مشارکت در امور کشور

حق مشارکت در اداره امور عمومی کشور و ابتنای قدرت حکومت بر اراده مردم که در ماده 21 اعلامیه از آن سخن رفته است در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز به وضوح مورد توجه قرار گرفته است .

اصل 6 می گوید : «در جمهوری اسلامی ایران ، امور کشور باید به اتکای آرای عمومی اداره شود از راه انتخابات ریاست جمهومری ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، اعضای شوراها و نظایر این ها ، یا از راه همه پرسی در مواردیکه در اصول دیگر این قانون معین گردد .»

5- اهیمت خانواده و زن

انسان به مقتضای خلقت خود ، به شدت علاقمند به حفظ و بقای زندگی خویش است و برای نیل به این تقاضای درونی از هر کوشش و تلاش خوداری نمی کند . بهترین وسیله برای تامین هدف انسان ، ایجاد نسل است ؛ زیرا فرزند جزئی از وجود شخص و تداوم بخش حیات و هستی آدم است و پاسخ به این ندای فطرت با تشکیل خانواده و عهده دار شدن مسئولیت خانوادگی آغاز می شود .

اصل 10 مقرر میدارد : « از آنجائیکه خانواده واحد بنیادی جامعه اسلامی است ، همه قوانین و مقررات و برنامه ریزیهای مربوط باید در جهت آسان کردن تشکیل خانواده ، پاسداری از قداست آن و استواری روابط خانوادگی بر پایه حقوق و اخلاق اسلامی باشد » .

اصل 21 می گوید : « دولت موظف است حقوق زن را در تمام جهات با رعایت موازین اسلامی تضمین نماید و امور زیر را انجام دهد :

1- ایجاد زمینه های مساعد برای رشد شخصیت زن و احیای حقوق مادی و معنوی او .

2- حمایت ماد ران بخصوص در دوران بارداری و حضانت فرزند و حمایت از کودکان بی سرپرست .

3- ایجاد دادگاه های صالح برای حفظ کیان و بقای خانواده

4- ایجاد بیمه خاص بیوه گان و زنان سالخورده و بی سرپرست .

5- اعطای قیمیت فرزندان به مادران شایسته در جهت غبطه آنها در صورت نبودن ولی شرعی .

در پایان به یقین می توان گفت که خداوند سبحان انسان را با حق حیات آفریده است و با گوهر شرف آراسته است و با حق آسایش و تکامل و سایر حقوقی که به آن اشاره شد برانگیخته است تا جانشین به حق او در روی زمین قرار بگیرد و قوانین و دستورات الهی را در زمین پیاده کند .

حقوق بشر از بزرگترین الطاف پروردگار به بشر است . در مکتب اسلام ، این حقوق بر عهده انسان مقرر شده است تا علاوه بر حقوق خود از حقوق دیگران نیز دفاع کند و جز بر آستان حق و حقیقت بر هیچ آستانی سر فرو نیاورد .

محقق : عادله مزیدی - طلبه پایه ششم

منبع :

1- حقوق بشر در اسناد بین المللی و موضع جمهوری اسلامی ، نویسنده : حسین مهرپور ، انتشارات اطلاعات تهران

2- حقوق بشر ، نویسنده : اسداله مبشری ، انتشارات اسراء

 

بسم رب شهداءو الصديقين

 

 

بيائيم هواي نفس را زير پا بگذاريم و تا به هر چه براي دنيا دين خود را فدا كرده ايم جبران كنيم .

طلبه شهيد محمد حسين كرامتي

روحش شاد و با شهداي كربلا محشور باد

به نگاهی دل ما را دریاب

 

 

 

 

گاه گاهی به نگاهی دل ما را دریاب

شهریارا ز ره لطف گدا را دریاب

اگر از دولت وصل تو مرا نیست نصیب

خود کرم کن به نگاهی دل ما را دریاب

راه باریک و بسی پرخطر و تاریک است

سببی ساز و در این معرکه ما را دریاب

قافله رفت و من از همسفران جاماندم

من از قافله ی عشق جدا را دریاب

 

لباس در فرهنگ اسلامي

 

از ديدگاه اسلام ، لباس و پوشش براي انسان ضرورت دارد و نوع پوشش از اهميت بالاي برخوردار است . در قرآن كريم به تاريخ لباس اين گونه اشاره شده است :

« يا بني ادم قد انزلنا عليكم لباسا يواري سوءاتكم و ريشا و لباس التقوي ذالك خير ذالك من آيات الله لعلهم يذكرون »

اي فرزندان آدم ، ما براي شما لباس فرو فرستاديم تا هم زشتي (برهنگي ) شما را بپوشاند و هم موجب آراستگي شما باشد ، و لباس تقوا ، آن بهتر است . آن از نشانه هاي خداست ، باشد كه آنان پند گيرند ) اعراف / 26

مراد از نزول لباس از سوي خداوند ، آفرينش و قرار دادن آن در اختيار انسان است . ومراد از لباس التقوي لباسي است كه بر اساس تقوا ، تواضع و پاكي و پاكدامني باشد .

تدوين ثريا آشوري

روز عفاف و حجاب مبارك باد

 

 

 

 

 

فلسفه حجاب درقرآن :

عظمت زن در اين است كه : خيرلهن ان لا برين الرجال و لا يراهن الرجال

                                                                         وسائل الشيعه ،ج14،ص172.

آن وقتي درباره حجاب سخن مي گويد مي فرمايد : حجاب عبارت است از يك نحوه احترام گذاردن و رحمت كامل شدن براي زن كه نامحرمان او را از ديد حيواني

ننگرند لذا ،نظر كردن به زنان غير مسلمان را بدون قصد تباهي جائز مي داند و علت آن اين است كه زنان غير مسلمان از اين حرمت بي بهره اند .

قرآن كريم علت و فلسفه ضرورت حجاب ر ا چنين بيان مي فرمايد :

 «… ذَلِكَ أَدْنَى أَنْ يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ    احزاب /59    

  يعني براي اينكه شناخته شوند و مورد اذيت واقع نگردند چرا كه آنان تجسم حرمت عفاف جامعه هستند و حرمت دارند . در سخنان درباره حضرت زهرا سلام الله عليها آمده است كه زن نيكو و شايسته ف زني است كه خود را از مردهاي بيگانه دور داشته و از دين نامحرم و همچنين از منظر ديدآنان در امان باشد . از اين حديث استفاده مي شود كه دختر عاي قدر رسول خدا صلي الله عليه و آله تا ضرورتي نبود از كنار مردها نمي گذشت كه مبادا بوي او را استشمام كند . هر چند فاطمه سلام الله در مواقع حساس و لزوم به ميان جامعه امده و سخنراني كرده و از حق خود و ولايت شوهرش امير المومنين علي عليه السلام دفاع نموده و اسلام را از دستبرد غاصبين خلاف و از انحراف و بدعتها مصون داشته است .

 

تمثيل :

حجاب همانند پوست ميوه اي است كه حافظ تازگي و سلامت ميوه است و تا زماني كه زنها اين حجاب و عفت را دارند و از طراوت و زيبايي و تازگي و سلامت بهره مندند ،ولي برداشتن حجاب همان و از بين رفتن سلامت و زيبايي هم همان .

تمثيلات استاد حائري شيرازي ص143.

                                مدير مدرسه علميه كوثر سركار خانم سيده فاطمه حسيني .

برخي اعمال ماه شعبان

شعبان ماه بسیار شریفی است، و به پیامبر اکرم حضرت محمّد مصطفی صل الله علیه و آله و سلم منتسب می‌باشد،

و آن حضرت همه ی این ماه را روزه می‌گرفت، و روزه ی آن را به ماه مبارک رمضان متّصل می‌نمود،‌ و

می‌فرمودند: “شعبان ماه من است، هر که یک روز از این ماه را روزه بدارد، بهشت بر او واجب می‌شود” از امام

صادق علیه السلام نیز روایت شده است: چون ماه شعبان می‌رسید حضرت زین‌العابدین علیه السلام اصحاب خود را جمع می‌کردند و می‌فرمودند: ای اصحاب من! می‌دانید این چه ماهی است؟ این ماه شعبان است، و حضرت رسول اکرم

صل الله علیه و آله و سلم می‌فرمودند شعبان ماه من است، پس در این ماه برای جلب محبّت پیغمبر خود صلوات الله

علیه، و برای تقرّب به سوی پروردگار خویش،‌ روزه بدارید،‌ به خدایی که جان علی‌بن الحسین علیه السلام به دست

قدرت اوست سوگند یاد می‌کنم از پدرم حسین‌بن علی علیه السلام شنیدم که فرمود: از امیرالمؤمنین علیه السلام شنیدم:

 هر که شعبان را برای جلب محبّت پیامبر، و تقرّب جستن به سوی خداوند روزه بدارد خداوند او را دوست بدارد، و

 در روز قیامت به کرامتش نزدیک نماید، و بهشت را بر او واجب گرداند. شیخ از صفوان جمّال روایت کرده است

که امام صادق علیه السلام به من فرمود: کسانی را که پیرامون و اطراف تو هستند به روزه ی ماه شعبان وادار کن!

گفتم: فدایت شوم! مگر در فضیلت آن چیزی می‌بینی؟ فرمود: آری! رسول خدا صل الله علیه و آله و سلم هرگاه هلال

ماه شعبان را می‌دید، به منادی دستور می‌داد تا در مدینه ندا کنند: ای اهل مدینه! من از جانب رسول خدا صل الله

علیه و آله و سلم به سوی شما ارسال شده‌ام. آن حضرت می‌فرماید: آگاه باشید! به درستی که شعبان ماه من است،

خدا رحمت کند کسی را که مرا در ماه من یاری کند (یعنی روزه بدارد آن را). سپس امام صادق علیه السلام چنین

گفت: امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرمود: از هنگامی که شنیدم منادی رسول خدا صل الله علیه و آله و سلم در ماه

شعبان ندا داد، روزه ی شعبان از من فوت نشد، و تا زمانی که زنده هستم به خواست خداوند از من فوت نخواهد شد.

پس می‌فرمود: روزه ی دو ماه شعبان و رمضان مایه ی توبه و آمرزش خداست. اسماعیل‌بن عبدالخالق روایت کرده است: نزد امام صادق علیه السلام بودم، ذکر روزه ی شعبان به میان آمد، حضرت فرمود: در فضیلت روزه ی

شعبان چنین و چنان است،تا جایی که انسان مرتکب قتل حرام می‌شود، پس چنانچه شعبان را روزه بدارد، این روزه

به او سود می‌رساند،‌ و به خواست خداوند آمرزیده می‌شود! بعضی از اعمال مشترک این ماه: 1. هر روز هفتاد مرتبه بگوید: أًستَغفِرُاللهَ وَ أَسأَلُهُ التَّوبَهَ 2. هر روز هفتاد مرتبه بخواند: أَستَغفِرُاللهَ الَّذی لا إِلهَ إِلاّ هُوَ الرَّحمنُ الرَّحیمُ الحَیُّ

القَیُّومُ وَ أَتُوبُ إِلَیه توجه: در بعضی روایات الحیُّ القَیُّومُ پیش از الرَّحمنُ الرَّحیمُ است، و عمل به هر دو خوب است و

از روایات استفاده می‌شود که بهترین دعاها و ذکرها در این ماه استغفار است، و هر که در هر روز این ماه هفتاد

مرتبه استغفار کند، مانند این است که در ماه‌های دیگر هفتاد هزار مرتبه استغفار نماید. 3. در این ماه صدقه بدهد،‌

 گرچه نصف دانه ی خرمایی باشد، تا حق‌تعالی بدن او را بر آتش دوزخ حرام کند. از امام صادق علیه السلام نقل

شده است که از وجود مبارک ایشان درباره‌ی فضیلت روزه ی ماه رجب سؤال کردند. فرمود: چرا از روزه ی

شعبان غافل هستید؟ راوی عرض کرد: یا ابن رسول‌الله! کسی که یک روز از ماه شعبان را روزه بدارد، چه ثوابی

دارد؟ فرمود: به خدا سوگند بهشت پاداش آن است. عرض کرد :یا ابن رسول‌الله! بهترین اعمال در این ماه چیست؟

فرمود: صدقه و استغفار، هر که در ماه شعبان صدقه دهد حق‌تعالی آن را رشد و نموّ دهد همان‌گونه که یکی از شما

بچّه شترش را رشد می‌دهد، تا آن که در قیامت، در حالی که به اندازه ی کوه احد شده باشد به صاحبش باز گردد.

 4. در تمام این ماه هزار مرتبه بگوید: لا إِلهَ إِلَّا اللهُ، وَ لا نَعْبُدُ إِلّا إیّاهٌ مٌخْلِصینَ لَهُ الدّینَ وَ لَوْ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ معبودی

جز خدا نیست، و نپرستیم جز او را، در حالی که دین را برای او خالص کردیم، گرچه مشرکان را خوش نیاید توجه

: روایت است که این ذکر، پاداش بسیاری دارد، از جمله اینکه در نامه ی عملش عبادت هزار ساله بنویسند. 5. در

 هر پنجشنبه ی این ماه، دو رکعت نماز بجا آورد. در هر رکعت پس از سوره ی مبارکه حمد صد مرتبه سوره

مبارکه اخلاص خوانده و بعد از سلام نماز، صد مرتبه صلوات بفرستد، تا حق‌تعالی هر حاجتی که در امر دین و دنیا

 دارد روا کند، و نیز روزه ی هر پنجشنبه این ماه فضیلت بسیار دارد. توجه: روایت شده است که در هر پنجشنبه ی

ماه شعبان آسمانها را زینت می‌کنند، پس ملائکه عرض می‌کنند: خداوندا! روزه‌داران این روز را بیامرز، و دعای

آنان را اجابت فرما. در خبر نبوی است: هر که روز دوشنبه و پنجشنبه ی شعبان را روزه بدارد، حق‌تعالی بیست

حاجت از حوایج دنیا، و بیست حاجت از حوایج آخرت او را برآورد. 6. در این ماه بسیار صلوات فرستد.

مرجع: پایگاه “استاد حسین انصاریان”

ختم جمعی ترجمه ی صحیفه سجادیه

صحیفه سجادیه

این کتاب را حضرت سیدالساجدین علی بن الحسین(ع) انشاء فرموده و حضرت باقرالعلوم(ع) آن را نوشته و حضرت امام جعفر صادق(ع) می شنیده است .

صحیفه سجادیه یکی از مهمترین ذخایر معنوی و علمی ما محسوب می شود . امام سجاد(ع)در این کتاب شریف مسائل فکری و اعتقادی مهمی را در قالب دعا مطرح نموده است و ارتباط عاشقانه مخلوق به خالق خود را به زیبایی به تصویر کشیده است .

 این کتاب مجموعه درس هایی است برای زندگی ، عبادت عاشقانه درخواست و مسئلت از فیاض علی الاطلاق و راز و نیازهای مخلصانه نقش تربیتی و انسان ساز صحیفه سجادیه در پرورش نفوس مستعده ، کمتر از نقش کتاب های بزرگی چون قرآن و نهج البلاغه نیست .

علمای دین مقدس اسلام و پیشوایان مذهب شریف جعفری این کتاب را به اخت القرآن ( خواهر قرآن) وصف نموده اند و نهج البلاغه را اخ القرآن ( برادر قرآن گفته اند . از این کتاب شریف به « انجیل اهل بیت » و « زبور آل محمد » یاد می شود .

« آشنایی با نحوه ختم جمعی ترجمه ی صحیفه سجادیه »

در این طرح 68 نفر در مدت 68 روز ، 68 بار ترجمه ی کتاب شریف صحیفه سجادیه را می خوانند ، به این ترتیب که هر فرد از ردیف تعیین شده تلاوت روزانه را شروع کرده و طبق برنامه به ترتیب جدول پیش می رود.هر فرد در ختم روزانه ترجمه ی صحیفه سجادیه شریک می شود و در پایان 68 روز موفق به ختم انفرادی می گردد . ( حروف ابجد سجاد عدد 68 می باشد ).

با آرزوی توفیق و با توکل بر خداوند منان شما مطابق با شماره ……….. از روز …………. مصادف با ……………………… تلاوت را شروع کرده و پس از 68 روز با خواست خداوند این ختم را در شب ………… به پایان می رسانید.

 

مدرسه علمیه کوثرعلی آباد کتول

پایگاه بسیج طلاب کوثریه

 

شماره

شروع

پایان

تاریخ

شماره

شروع

پایان

تاریخ

1

ابتدای  دعای اول

و محل کرامته التی لا تحول

 

35

ابتدای دعای سی و سوم

انتهای دعای سی و چهارم

 

2

والحمدلله الذی اختار لنا

انتهای دعای اول

 

36

ابتدای دعای سی و پنجم

انتهای دعای سی و ششم

 

3

ابتدای دعای دوم

انتهای دعای دوم

 

37

ابتدای دعای سی و هفتم

انتهای دعای سی و هفتم

 

4

ابتدای دعای سوم

انتهای دعای سوم

 

38

دعای 38 و ابتدای دعای 39

برحمتک توبقنی

 

5

ابتدای دعای چهارم

انتهای دعای چهارم

 

39

اللهم انی استوهبک

انتهای دعای سی و نهم

 

6

ابتدای دعای پنجم

انتهای دعای پنجم

 

40

ابتدای دعای چهلم

انتهای دعای چهل و یکم

 

7

ابتدای دعای ششم

و قصلا و احسانا

 

41

ابتدای دعای چهل و دوم

علی صلابتها عن احتماله

 

8

اللهم یسر علی الکرام

انتهای دعای ششم

 

42

اللهم صل علی محمد و آله و ادم

انتهای دعای چهل و دوم

 

9

ابتدای دعای هفتم

انتهای دعای هفتم

 

43

دعای چهل و سوم و ابتدای دعای 44

و لا نبتغی فیه مرادا سواک

 

10

ابتدای دعای هشتم

انتهای دعای نهم

 

44

اللهم صلی علی محمد و آله و قفنا فیه

انتهای دعای چهل و چهار

 

11

ابتدای دعای دهم

انتهای دعای یازدهم

 

45

ابتدای دعای چهل و پنجم

ان عذابی لشدید

 

12

ابتدای دعای دوازدهم

انتهای دعای دوازدهم

 

46

و قلت ادعونی استجب لکم

و وفاء عدده

 

13

ایتدای دعای سیزدهم

انتهای دعای سیزدهم

 

47

فنحن مودعوه وداع

من شهور الدهر

 

14

ابتدای دعای چهاردهم

انتهای دعای چهاردهم

 

48

اللهم و ما الممنا به

انتهای دعای چهل و پنجم

 

15

ابتدای دعای پانزدهم

انتهای دعای پانزدهم

 

49

ابتدای دعای چهل و ششم

معاجلتهم برهانک

 

16

ابتدای دعای شانزدهم

ولا نسیان من حفظی له

 

50

حجتک قائمه

انتهای دعای چهل و ششم

 

17

و انا حینئذ موقنون

انتهای دعای شانزدهم

 

51

ابتدای دعای چهل و هفتم

صنع ما صنع

 

18

ابتدای دعای هفدهم

انتهای دعای هفدهم

 

52

سبحانک ما اجل شانک

و یقابل عز جلالک

 

19

ابتدای دعای هجدهم

انتهای دعای نوزدهم

 

53

رب صل علی محمد و آله محمد المنتجب

بنظائر هن ابدا

 

20

ابتدای دعای بیستم

و اغضی عن السیئه

 

54

اللهم انک ایدت

لک من عبادک

 

21

اللهم صل علی محمد و آله و حلنی

و سلامه المرصاد

 

55

و انی و ان لم اقدم

فیها علی ما اردت

 

22

اللهم خذ لنفسک

انتهای دعای بیستم

 

56

و لا تمحقنی فیمن تمحق

الی ان تشهر

 

23

ابتدای دعای بیست و یکم

انتهای دعای بیست و یکم

 

57

فاحینی حیاه طیبه

من تحفاتک

 

24

ابتدای دعای بیست و دوم

انتهای دعای بیست و دوم

 

58

واجعل تجارتی رابحه

انتهای دعای چهل و هفتم

 

25

ابتدای دعای بیست و سوم

انتهای دعای بیست و سوم

 

59

ابتدای دعای چهل و هشتم

طلب نیلک و جائزتک

 

26

ابتدای دعای بیست و چهارم

انتهای دعای بیست و چهارم

 

60

اللهم فصل علی محمد و آل محمد

ولا تسلطه علی

 

27

ابتدای دعای بیست و پنجم

انتهای دعای بیست و پنجم

 

61

الهی ان رفعتنی

انتهای دعای چهل و هشتم

 

28

دعای 26 و ابتدای دعای 27

جبهه دونک

 

62

ابتدای دعای چهل و نهم

ما حل

 

29

اللهم اغز بکل ناحیه

انتهای دعای بیست و هفتم

 

63

و کم من فاسد

انتهای دعای چهل و نهم

 

30

ابتدای دعای بیست و هشتم

انتهای دعای بیست و نهم

 

64

ابتدای دعای پنجاهم

انتهای دعای پنجاهم

 

31

دعای 30 و ابتدای 31

ادعونی استجب لکم

 

65

ابتدای دعای پنجاه و یکم

انتهای دعای پنجاه و یکم

 

32

اللهم فصل علی محمد و آله

انتهای دهای سی و یکم

 

66

ابتدای دعای پنجاه و دوم

انتهای دعای پنجاه و دوم

 

33

ابتدای دعای سی و دوم

من استرحم فارحمنی

 

67

ابتدای دعای پنجاه و سوم

انتهای دعای پنجاه و سوم

 

34

اللهم  و انت حدرتنی

انتهای دعای سی و دوم

 

68

ابتدای دعای پنجاه و چهارم

انتهای دعای پنجاه و چهارم

 

 

اعياد بر شما عزيران مبارك باد

امام باقر (عليه السلام ) مي فرمود :

« پدرم هنگام نماز همچون برده افتاده اي بود كه در پيشگاه پادشاه بزرگي بر پاي ايستد ، از بيم خدا مي لرزيد

 و رنگش دگرگون مي شد ، ونماز را چنان به جا مي آورد كه گويي اخرين نماز اوست.

 

كلمات نوراني حضرت امام سجاد

 

 

چشمي كه در قيامت نمي گريد

روز قيامت تمام چشمها گريانند مگر سه دسته ازچشمها :

 

1- چشمي كه در راه خدا بيدار بماند

2- چشمي كه از گناهان بسته شود

3- چشمي كه از خوف خدا اشكبار باشد .

 بحار ،ج 7،195

اعياد مبارك باد

 

 

 

 

شعبان شد و پيك عشق از راه آمد

عطر نفس بقيه الله آمد

 با جلوه سجاد و حسين و عباس

يك ماه و سه خورشيد در اين ماه آمد

ولادت سه نور ولايت بر شما گرامي باد

              

 

لقب هاي هر شخص گذر گاهي براي شناخت حقيقي او هستند ، زيرا درباره اهل بيت اين القاب بر اساس ويژگي هاي واقعي كه از آنان ظهور و بروز مي يافت .

در اين مختصر تنها به شرح چند لقب از حضرت ابو الفضل العباس مي پردازيم:

قمر بني هاشم

طيار

سقا كبش الكتيبه

علمدار (صاحب رايه الحسين )

 

ابعاد شخصيتي حضرت اباالفضل العباس

العباس

ايمان

ادب

عبادت

شفاعت

ولايت پذيري

بصيرت

فداركاري

شجاعت

 

 

 

 

ماهنامه مبلغان

پيش شماره دهم شعبان 1421ه ق

ص 20-25

فلسفه بعثت پیامبر(ص) چه بوده است؟

 

فلسفه بعثت پیامبر(ص)

در حدیثی از پیامبر اکرم(ص) نقل شده که فرموده اند:«إِنَّمَا بُعِثْتُ لِأُتَمِّمَ مَکَارِمَ الْأَخْلَاق»[1]یعنی پیامبر(ص) هدف بعثت خود را پرورش اخلاق و سیرت نیکو در بین عرب جاهلیت که تنها چیزی که نداشت همین اخلاق

بود بیان فرموده است.

پایه و اساس و فارق بزرگ اسلام و جاهلیت همان عدالت و بسط و گسترش مساوات بین همه افراد جامعه در همه

ابعاد زندگی و برجسته کردن و اهمیت این نکته که فقط برتری به تقوا و پرهیزگاری و تقرب نزد خداست و الا همه انسانها با هر نژاد و جنسیت برابرند و تنها تقواست که باعث برتری افراد می گردد. اهمیت دادن به کرامت انسانی

«وَ لَقَدْ کَرَّمْنَا بَنی ءَادَمَ‏»[2] و عزت نفس بشری و دوری از پلیدیها و زشتیها و این که انسان خلیفه الله و جانشین     

حضرت حق در زمین است و این انسان از خون ریزی و زور مداری که اصل و اساس نظام جاهلی را تشکیل

می داد کاملاً بایستی دور شده و راه سعادت و کمال را بپیماید.

1- مستدرک الوسائل ج‏11 ص 187 ، باب استحباب التخلق بمکارم الأخلاق و ذکر جملة منها.

 2- سوره اسرا، آیه 70.  

پيامبر پرورش يافته قرآن

   

 

فاعْفُ عَنْهُمْ وَاصْفَحْ

«از آنها در گذر و صرف نظر كن »

مائده /13

مبعث رسول اكرم صلي الله عليه و آله


 

 

 

 

 

27 رجب : با عرض تبريك به مناسبت مبعث رسول اكرم (ص) آقا امام زمان (عج) و تمامي شيعيان

 

معرفي اجمالي مادر حضرت رسول (ص) حضرت آمنه (س):

«آمنه » دختر وهب بن عبد مناف ، همسر عبدالله بن عبدالمطلب و مادر گرامي پيامبر گرامي اسلام است . وي در پاكي وعفت شهره بود 1.

عبدالمطلب ،وي را عقد فرزندش عبدالله در آورد و ثمره ازدواج آن دو ، نوري بود كه در هفدهم ماه ربيع الاول ،روز جمعه و پس از طلوع فجر ، پابه جهان هستي گذاشت.2 آمنه مي فرمايد : « چون فرزندم به دنيا آمد ، نوري خيره كننده اي آشكار شد كه شرق و غرب را روشن كرد و من در آن روشنايي قصرهاي شام و بصري را ديدم »3

همه اين عظمت ، نشان از لياقت و شرافت و بزرگواري آمنه دارد . مادري كه خدا او را براي به دنيا آوردن « الگو خلقت » برگزيد ه بود . وي در هنگام بارداري ،نوري در خود مشاهده كرد كه گوياي آينده اي روشن براي محمد بن عبدالله بود 4.

 

منبع :

1- تاريخ طبري ،ج2،ص4.

2- فروغ ابديت ،ج1،ص 151.

3- زندگي حضرت محمد خاتم النبيين ،ج1،ص55.

 

 

درباره ماه رجب

 

نکاتی درباره‏ی دعای رجبیه
یکی از اعمالی که در ماه شریف رجب، پس از هر نماز واجب، معمولا انجام می‏گیرد،دعای «یامن ارجوه …» است. درباره‏ی این دعا، چند مطلب قابل دقت است که در این مقاله به آن‏ها خواهیم‏پرداخت
در ابتدا، اصل دعا را نقل می‏کنیم. ماخذ اصلی دعای «یامن ارجوه‏» کتاب‏اقبال سیدبن طاووس است. در آن‏جا آورده است:
و من الدعوات کل یوم من رجب، ماذکره‏الطرازی ایضا، فقال: دعاء علمه‏ابوعبدالله(علیه السّلام) محمدا السجاد -و هو «محمدبن ذکوان‏» یعرف بالسجاد.قالوا: سجدو بکی فی سجوده حتی عمی.- روی ابوالحسن علی بن محمدالبرسی،(رحمهماالله )، قال: اخبرناالحسین بن احمدبن‏شیبان،
قال: حدثنا حمزه‏بن القاسم العلوی‏العباسی، قال: حدثنا محمدبن عبدالله بن عمران‏البرقی، عن محمدبن علی‏الهمدانی،
قال: اخبرنی محمد بن سنان، عن محمدالسجاد فی حدیث طویل،
قال: قلت لابی عبدالله(علیه السّلام): جعلت فداک! هذا رجب. علمنی فیه دعاءا ینفعنی الله به.
قال: فقال لی ابوعبدالله(علیه السّلام): اکتب «بسم‏الله‏الرحمان‏الرحیم‏»! وقل فی کل یوم‏من رجب صباحاو مساءو فی اعقاب صلواتک فی یومک ولیلتک: «یامن ارجوه…».
قال: ثم‏مر ابوعبدالله(علیه السّلام) یده‏الیسری، فقبض علی لحیته و دعا بهذا الدعاء و هویلوذ بسبابته الیمنی، ثم قال بعد ذلک: «یا ذالجلال والاکرام…»
.
و فی حدیث آخر: ثم وضع یده علی لحیته و لم یرفعها الا و قد امتلاظهر کفه دموعا.
این روایت را، علامه‏ی مجلسی و محدث قمی، به گونه زیر ترجمه کرده‏اند
-
علامه مجلسی:
به سند معتبر، منقول است که محمدبن ذکوان به خدمت‏حضرت صادق(علیه السّلام) عرض کرد که:
فدای تو شوم! این، ماه رجب است. مرا دعایی تعلیم نما که حق تعالی، مرا، به آن‏نفع ببخشد. حضرت فرمودند که: «در هر روز ماه رجب، در صبح و شام و بعد ازنمازها در شب[بخوان]: «یا من ارجوه لکل خیر…». پس، حضرت محاسن مبارک خودرا به دست چپ گرفتند و انگشت‏سبابه‏ی دست راست‏خود را به جانب چپ و راست‏حرکت‏می‏دادند و با انکسار تمام، این دعا را حضرت می‏خواندند: «یا ذالجلال …» ودست از ریش مبارک خود بر نداشت تا از آب دیده‏ی مبارک‏اش، تر شد. (2
-
محدث‏قمی:
سیدبن طاووس، روایت کرده است از محمدبن ذکوان -که معروف به سجاد است ،برای آن که آن‏قدر سجده کرده و گریست در سجود، که نابینا شد- که گفت: عرض کردم‏به حضرت صادق(علیه السّلام): فدای تو شوم! این، ماه رجب است. تعلیم نما مرا دعایی در آن،تا حق‏تعالی، مرا، به آن، نفع بخشد. حضرت فرمود: بنویس‏«بسم‏الله‏الرحمان‏الرحیم‏»! و بگو در هر روز از رجب، در صبح و شام و در عقب‏نمازهای روز و شب: «یامن ارجوه‏لکل خیر…».
راوی گفت: پس گرفت‏حضرت، محاسن شریف خود را در پنجه‏ی چپ خود و خواند این دعارا به حال التجاو تضرع به حرکت دادن انگشت‏سبابه‏ی دست راست. پس گفت‏بعد از آن
:
یا ذالجلال والاکرام… .

محمد بن ذکوان کیست؟

راوی این دعا، «محمدبن ذکوان‏» ملقب به «سجاد» است.
وضع او، از نظر رجالی، مشخص نیست. مرحوم مامقانی می‏نویسد:
ولیس له فی کلمات اصحابناالرجالیین اثر اصلا. ولم اقف فیه الا علی‏روایه‏السید رضی‏الدین بن طاووس(رضوان الله علیهم) ، فی‏الاقبال، دعاء شهر رجب.
به نظر ما، احتمال تصحیف، در نام این راوی، وجود دارد. توضیح این‏که، ممکن است‏راوی این حدیث‏یا «محمدبن زیاد» باشد -زیرا، اردبیلی در جامع‏الرواه، از«محمدبن زیاد» با لقب «سجاد» نام برده و گفته: «محمدبن سنان از وی روایت‏نقل می‏کند.» و در این‏جا هم، روایت‏گر، محمدبن سنان است- و یا «محمدبن زیدشحام است; زیرا، وی، دعای «یامن ارجوه‏» را به گونه‏ی دیگری نقل کرده است.
البته، احتمال این که «محمدبن ذکوان‏»، تصحیف «محمدبن زیاد السجاد» باشد،بیش‏تر است.

نکاتی درباره‏ی قرائت این دعا

1 - «بسم‏الله‏الرحمان الرحیم‏» جزو دعا نیست،بلکه ذکر آن، به جهت استحباب شروع هرکار ارزش‏مندی با بسمله است
-
این دعا، در هر موقع از روز و شب و بعد از هر نماز - چه واجب و چه مستحب‏می‏توان خواند. از این سفارش، اهمیت دعای مذکور، معلوم می‏شود
-
لفظ «جمیع‏» در قبل از «شر» در عبارت و شر الاخره‏» -هرچند به عنوان‏نسخه‏ی بدل- وجود دارد
-
درباره‏ی زمان به دست گرفتن محاسن ، دو احتمال وجود دارد:
احتمال نخست این است که از ابتدای دعا، باید محاسن را به دست چپ گرفت، یعنی،منظور از «الدعاء» در «…و دعابهذا الدعاء»، همان «یا من‏ارجوه…» تاپایان دعا باشد و نه دعای «یاذالجلال و الاکرام …».
احتمال دوم، این است که مقصود از «الدعاء» را در «دعا بهذاالدعاء»، قسمت‏«یاذالجلال والاکرام… می‏باشد و «ذلک‏» را در «ثم قال بعد ذلک‏» به در دست‏گرفتن محاسن‏» برگردانیم
.
علامه‏ی مجلسی، رضوان‏الله‏علیه، همان طوری که ترجمه‏اش نشان می‏دهد، احتمال دوم راقبول دارد. و ظاهرا همین احتمال دوم درست‏تر باشد.
انتهای دعا; یعنی،«حرم شیبتی علی‏النار» نیز موید درستی احتمال دوم است
-
از مجموع روایت استفاده می‏شود که، «محاسن را به دست گرفتن‏» و «انگشت‏سبابه‏ی دست راست را حرکت دادن حالتی بوده است که در آن هنگام، به حضرت امام‏صادق(علیه السّلام) دست داده است و نه این که جزئی از دعای «یامن‏ارجوه‏» باش
البته، اگر کسی، با دقت و تامل، در محتوای این دعا بنگرد، چه بسا، از او نیزاین حالت، سر زند.
در این‏جا، مناسب است‏یادآور شویم که این، یکی از حالت‏های دعا کننده است. اگربه کتاب «الدعاء»ی کافی مراجعه کنیم، حالت‏های دیگری را نیز برای شخص دعاکننده خواهیم یافت. برای نمونه، به این روایت توجه فرمایید
عده من اصحابنا، عن احمدبن محمدبن خالد، عن ابیه، عن فضاله عن‏العلاء، عن‏محمدبن مسلم، قال: سمعت اباعبدالله(علیه السّلام) یقول:
مر بی رجل و انا ادعو فی صلاتی بیساری فقال: یا عبدالله! بیمینک. فقلت:
یاعبدالله! ان‏لله، تبارک و تعالی، حقاعلی هذه کحقه علی هذه‏». و قال:
«الرغبه، تبسط یدیک و تظهر باطنهما و الرهبه، تبسط یدیک و تظهر ظهرهما. والتضرع، تحرک السبابه الیمنی یمینا و شمالا. والتبتل، تحرک السبابه‏الیسری‏ترفعها فی‏السماء رسلا و تضعها. و الابتهال، تبسط یدیک و ذراعیک الی‏السماء. والابتهال، حین تری اسباب البکاء.
امام صادق (علیه السّلام) فرمود:
«مردی به من گذر کرد و من در نمازم دست چپ را برای دعا بلند کرده بودم.
پس گفت: یا عبدالله! با دست راست‏ات دعا کن، من گفتم: ای بنده‏ی خدا! راستی که‏خداوند تبارک و تعالی، براین هم حقی دارد، مانند حق او بدان. » و فرمود: «دررغبت، هر دو دست را بگشایی و باطن آن‏ها را بنمایی. و در رهبت ، هر دو دست رابگشایی و پشت آن‏ها را عیان داری. و در تضرع، انگشت‏سبابه‏ی راست را به راست وچپ بجنبانی. و در تبتل، انگشت‏سبابه‏ی چپ را بجنبانی و به آرامی آن را به بالا وپایین ببری و بیاوری. و ابتهال، این است که هر دو دست و هر دو ذراع را به سوی‏آسمان فرازداری. ابتهال، وقتی است که موجبات گریه فراهم شده است. (3)

لیله‏الرغائب

در انتهای این مقاله، شایسته است‏بحث مختصری هم درباره‏ی‏«لیله‏الرغائب‏» -به‏دلیل اهمیت آن- داشته باشیم.
در زمان «لیله‏الرغائب‏» اختلاف وجود دارد. برخی، معتقدند که لیله‏الرغائب، شب‏جمعه‏ای از ماه مبارک رجب است که پنج‏شنبه‏ی آن هم، از ماه مبارک رجب باشد.
و بعضی دیگر، می‏گویند که شب نخستین جمعه‏ی ماه مبارک رجب، لیله‏الرغائب‏است، چه‏پنج‏شنبه‏ی آن، از ماه مبارک رجب باشد و چه نباشد.
برای روشن شدن مطلب، ابتدا، عبارت سید را از اقبال‏اش (4) نقل می‏کنیم:
فصل 10: فی مانذکره من عمل اول جمعه من شهر رجب. اعلم! ان مقتضی‏الاحتیاطللعباده و طلب الظفر بالسعاده، اقتضی ان نذکر، عمل هذه‏اللیله الجمعه فی اول‏لیله من هذاالشهرالشریف، لجواز ان یکون اول لیله منه، الجمعه.
فیکون قد اذکرناک فی اول الشهربها الی حین حضور اول لیله جمعه منه لتعمل‏بها.
وجدنا ذلک فی کتب العبادات مرویا عن‏النبی(صلّی الله علیه و آله و سلّم) و نقلته انا من بعض کتب‏اصحابنا،رحمهم‏الله، فقال فی جمله الحدیث عن‏النبی(صلّی الله علیه و آله و سلّم) فی «ذکر فضل شهر رجب‏»،ماهذا لفظه:
« ولکن لا تغفلوا عن اول لیله جمعه منه! فانها لیله تسمیها الملائکه‏«لیله‏الرغائب‏». و ذلک انه اذامضی ثلث اللیل، لم یبق ملک فی‏السماوات والارض،الا یجتمعون فی‏الکعبه و حوالیها و یطلع‏الله علیهم اطلاعه فیقول لهم: «یاملائکتی! سلونی ماشئتم!». فیقولون: «ربنا! حاجتنا الیک ان تغفر لصوام‏رجب.». فیقول الله‏تعالی:«قد فعلت ذلک.».
ثم قال رسول‏الله(صلّی الله علیه و آله و سلّم): «مامن احد صام یوم‏الخمیس اول خمیس من رجب، ثم یصلی‏بین العشاء و العتمه…» الحدیث
.
همان طور که مشاهده می‏کنید، تامل در عبارت سید، می‏رساند که «لیله‏الرغائب‏»یک مطلب است و روزه و نماز آن دوازده رکعت‏بین نماز مغرب و عشا، مطلبی دیگر.
توضیح این‏که، شب نخستین جمعه از ماه مبارک رجب، لیله‏الرغائب است چه پنج‏شنبه‏ی‏آن جزء ماه مبارک رجب باشد و چه نباشد و آن روزه و نماز، مربوط به نخستین‏پنج‏شنبه‏ی ماه مبارک رجب است.
به عبارت دیگر، رابطه‏ی منطقی بین این دو مطلب، عام و خاص من وجه است. درنتیجه، مثلا اگر جمعه‏ای، ابتدای ماه مبارک رجب بود، شب آن، «لیله‏الرغائب‏»است، اما زمان انجام دادن آن نماز و روزه نیست و پنج‏شنبه‏ای را که می‏آید، بایدروزه داشت‏و آن نماز را خواند.
حال، اگر کسی بپرسد: «درآن شب، چه اعمالی را باید انجام داد؟» خواهیم گفت‏که احیای آن شب، همراه با دعا و قرائت قرآن و … پسندیده است.
البته، این احتمال را هم می‏توان داد که اگر پنج‏شنبه، جزء ماه مبارک رجب نبود،ولی روز بعد از آن -که جمعه باشد- ابتدای ماه مبارک رجب باشد، روزه‏ی پنج‏شنبه،ساقط می‏شود، ولی آن دوازده رکعت نماز پابرجا است و باید بین دو نماز مغرب وعشا خوانده شود و آن شب هم، «لیله‏الرغائب‏» است.
عارف کامل، جناب آقای حاج میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، در کتاب مراقبات‏اش‏فرموده است:
والجمود علی‏الظاهر، انما یقتضی ان یقال: ان العمل بذلک فی ما اذا لم یکن‏اول‏الشهر جمعه. و اما اذا کان الاول جمعه، یکون العمل للجمعه‏الثانیه ولولم‏ینطبق بلیله‏الرغائب. و لیس فی‏الروایه تصریح باشتراط ذلک بلیله‏الرغائب.
و لکن الذی یقوی فی‏النفس، ان یکون‏العمل للجمعه الاولی و لکن بالغاءالصوم اذااتفقت الجمعه فی اول‏الشهر او بالغاء قید رجب من صوم خمیس فی هذه‏الصوره. (5)
همان‏طور که مشاهده می‏کنید، این بزرگوار، احتمال دیگری را تقویت کرده‏اند و نظرمبارک شان این است که اگر جمعه، نخستین روز ماه مبارک رجب باشد، بدون روزه‏گرفتن پنج‏شنبه، آن دوازده رکعت نماز، خوانده می‏شود و آن شب هم «لیله‏الرغائب‏»است.

پی‏نوشت‏ها:

1- الاقبال، ج‏3، ص‏211.
2-
زادالمعاد، تصحیح میرزا علی آقا شیرازی، صص 8-9.
3-
اصول کافی، کتاب الدعاء، باب الرغبه والرهبه…، ح‏4.
4-
الاقبال، ج‏3، ص 185-186 .
5-
المراقبات، ص‏46.

 

 

اعمال ماه رجب


اعمال ماه مبارک رجب

 

اعمال مشترك ماه مبارک رجب

اعمالی است كه انجام دادن آنها متعلق به همه ماه است و اختصاصى به روز معینی ندارد و آن چند مورد است

 


 


در تمام ایام ماه رجب دعای ذیل را که روایت شده امام زین العابدین(علیه السلام) در حجر در غره خواندند، خوانده شود

:

 

 

یَا مَنْ یَمْلِكُ حَوَائِجَ السَّائِلِینَ وَ یَعْلَمُ ضَمِیرَ الصَّامِتِینَ لِكُلِّ مَسْأَلَةٍ مِنْكَ سَمْعٌ حَاضِرٌ وَ جَوَابٌ عَتِیدٌ اللَّهُمَّ وَ مَوَاعِیدُكَ الصَّادِقَةُ وَ أَیَادِیكَ الْفَاضِلَةُ وَ رَحْمَتُكَ الْوَاسِعَةُ فَأَسْأَلُكَ أَنْ تُصَلِّىَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَنْ تَقْضِىَ حَوَائِجِى لِلدُّنْیَا وَ الْآخِرَةِ إِنَّكَ عَلَى كُلِّ شَىْءٍ قَدِیرٌ

color: #800080;">

.”


N">دعایی را كه از امام صادق(علیه السلام) روایت شده، خوانده شود:

 

از امام صادق (علیه السلام) روایت شده كه در ماه رجب این خوانده شود:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


«

قابل توجه است که ادعیه دیگری نیز برای این ماه عزیز ذکر شده است که می‌توانید به مفاتیح الجنان مبحث اعمال ماه رجب رجوع نمایید

.

 

از حضرت رسول اکرم(صلى الله علیه و آله) روایت شده كه: هر كس در ماه رجب صد مرتبه بگوید: «أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِى لا إِلَهَ إِلا هُوَ وَحْدَهُ لا شَرِیكَ لَهُ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ» و آن را به صدقه ختم فرماید حق تعالى براى او به رحمت و مغفرت و كسى كه چهار صد مرتبه بگوید بنویسد براى او اجر صد شهید عطا فرماید

.

 

از نبی مکرم اسلام روایت است: كسى كه در ماه رجب هزار مرتبه “لا إِلَهَ إِلا اللهُ” بگوید خداوند عز و جل براى او صد هزار حسنه عطا کند و براى او صد شهر در بهشت بنا فرماید

.

 

روایت است كسى كه در رجب در صبح هفتاد مرتبه و در شب نیز هفتاد مرتبه بگوید: “أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ” و پس از اتمام ذکر، دست‌ها را بلند كند و بگوید: “اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِى وَ تُبْ عَلَىَّ” اگر در ماه رجب بمیرد خدا از او راضى باشد و به بركت ماه رجب، آتش او را مس نكند

.

 

در کل این ماه هزار مرتبه ذکر: أَسْتَغْفِرُ اللهَ ذَا الْجَلالِ وَ الْإِكْرَامِ مِنْ جَمِیعِ الذُّنُوبِ وَ الْآثَامِ “ گفته شود؛ تا خداوند رحمان او را بیامرزد

.

 

سید بن طاووس در اقبال از حضرت رسول اکرم(صلى الله علیه و آله) فضیلت بسیاری براى خواندن سوره قل هو الله أحد نقل کرده است که ده هزار مرتبه یا هزار مرتبه یا صد مرتبه در این ماه تلاوت شود. و نیز روایت كرده كه هر كس در روز جمعه ماه رجب صد مرتبه سوره قل هو الله أحد را بخواند براى او در قیامت نورى شود كه او را به بهشت بكشاند


.

 

سید بن طاووس از حضرت رسول اکرم(صلى الله علیه و آله) روایت كرده كه: هر كس در روز جمعه ماه رجب، مابین نماز ظهر و عصر، چهار ركعت نماز بگزارد و در هر ركعت حمد یك مرتبه و آیة الكرسى هفت مرتبه و قل هو الله أحد پنج مرتبه بخواند، و سپس ده مرتبه بگوید: «أَسْتَغْفِرُ اللهَ الَّذِى لا إِلَهَ إِلا هُوَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ» حق تعالى براى او از روزى كه این نماز را گزارده تا روزى كه بمیرد هر روز هزار حسنه به او عطا فرماید، و او را به هر آیه‌ای كه خوانده شهرى در بهشت از یاقوت سرخ و به هر حرفى قصرى در بهشت از دُرّ سفید دهد و تزویج فرماید او را حورالعین و از او راضى شود

.

 

سه روز از این ماه را كه پنجشنبه و جمعه و شنبه باشد روزه گرفته شود. زیرا كه روایت شده هر كس در یكى از ماه‌هاى حرام، این سه روز را روزه بدارد حق تعالى براى او ثواب نهصد سال عبادت بنویسد

.

 

از حضرت رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) روایت شده است كه: هر كس در یك شب از شب‌هاى ماه رجب ده ركعت نماز به این نحو که در هر ركعت حمد و قل یا ایها الكافرون یك مرتبه و توحید سه مرتبه بخواند، خداوند گناهان او را می‌آمرزد

.

اعمال شب و روز اول ماه رجب

 

شب اول

 

این شب، شب شریفى است و در آن چند عمل وارد شده است

.

 

وقتی هلال ماه دیده شد فرد بگوید

:

اللَّهُمَّ أَهِلَّهُ عَلَیْنَا بِالْأَمْنِ وَ الْإِیمَانِ وَ السَّلامَةِ وَ الْإِسْلامِ رَبِّى وَ رَبُّكَ اللهُ عَزَّ وَ جَلَّ

 

.

و از حضرت رسول صلى الله علیه و آله منقول است كه چون هلال رجب را مىدید مىگفت: اللَّهُمَّ بَارِكْ لَنَا فِى رَجَبٍ وَ شَعْبَانَ وَ بَلِّغْنَا شَهْرَ رَمَضَانَ وَ أَعِنَّا عَلَى الصِّیَامِ وَ الْقِیَامِ وَ حِفْظِ اللِّسَانِ وَ غَضِّ الْبَصَرِ وَلا تَجْعَلْ حَظَّنَا مِنْهُ الْجُوعَ وَ الْعَطَشَ

 

.

اللَّهُمَّ إِنِّى أَسْأَلُكَ صَبْرَ الشَّاكِرِینَ لَكَ وَ عَمَلَ الْخَائِفِینَ مِنْكَ وَ یَقِینَ الْعَابِدِینَ لَكَ اللَّهُمَّ أَنْتَ الْعَلِىُّ الْعَظِیمُ وَ أَنَا عَبْدُكَ الْبَائِسُ الْفَقِیرُ أَنْتَ الْغَنِىُّ الْحَمِیدُ وَ أَنَا الْعَبْدُ الذَّلِیلُ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ امْنُنْ بِغِنَاكَ عَلَى فَقْرِى وَ بِحِلْمِكَ عَلَى جَهْلِى وَ بِقُوَّتِكَ عَلَى ضَعْفِى یَا قَوِىُّ یَا عَزِیزُ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الْأَوْصِیَاءِ الْمَرْضِیِّینَ وَ اكْفِنِى مَا أَهَمَّنِى مِنْ أَمْرِ الدُّنْیَا وَ الْآخِرَةِ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ

/span>

strong>

حضرت رسول اکرم(صلى الله علیه و آله) فرموده‌اند: هر كس ماه رجب را درك كند و اول و وسط و آخر آن ماه را غسل نماید، از گناهان خود پاک می‌شود مانند روزى كه از مادر متولد شده است

.


ir="ltr" align="right"> 

 


 

 

 

 

 


در ركعت اول حمد و ألم نشرح یك مرتبه و توحید سه مرتبه و در ركعت دوم حمد و ألم نشرح و توحید و معوذتین خوانده شود و پس از سلام، سى مرتبه لا إِلَهَ إِلا اللهُ بگوید و سى مرتبه صلوات بفرستد تا حق تعالى گناهان او را بیامرزد مانند روزى كه از مادر متولد شده است.

روز اول رجب

 

این روز، روز شریفى است و برای آن چند عمل ذکر شده است

:

 

روزه

.


روایت شده كه حضرت نوح (علیه السلام) در این روز به كشتى سوار شد و به كسانى كه همراه او بودند امر فرمود روزه بگیرند که هر كس این روز را روزه بگیرد، آتش جهنم یك سال از او دور شود

.

 

غسل

.

 

زیارت امام حسین علیه السلام

.


از امام جعفر صادق(علیه السلام) روایت شده است که: هر كس امام حسین (علیه السلام) را در روز اول رجب زیارت کند، خداوند او را بیامرزد. البته قابل ذکر است که زیارت از راه دور هم مورد قبول است ان شاء الله


.

التماس دعابرگرفته از مفاتیح الجنان


 زیارت امام حسین علیه السلام . بعد از نماز مغرب بیست ركعت، یعنی 10 تا دو رکعتی نماز گزارده شود. تا خود، اهل، مال و اولادش محفوظ بماند و از عذاب قبر در پناه باشد.بعد از نماز عشاء دو ركعت نماز گزارده شود بدین نحو

"EN">:

غسل

"EN">.


 


«

 

 


: