موضوع: "تازه ها"

خشوع در مقابل خدا را امروز براى خودتان فراهم كنيد

 

اين آيه‌ى شريفه‌‌اى كه تلاوت كردند: انّما يخشى اللَّه من عباده العلماء،خشيت را يكى از خصوصيات علما قرار داده است.خب، علما خيلى خصوصيات ‌دارند، اما خشيت را انتخاب كرده است. بعد از ذكر آيات الهى در كوه و دشت و صحرا و باغ و راغ كه درآيات هست، مي‌‌فرمايد: «انّما يخشى اللَّه من عباده العلماء». خاصيت علم همين است كه انسان را مشمول اين نعمت بزرگ مي‌كند، خشيت الهى بر دل انسان سايه مى‌افكند؛ اين را بايد به دست بياوريم.

شما جوانها آسانتر از من مي‌توانيد اين كار راانجام بدهيد. به سن ما كه رسيديد، اگر كسى در دوران جوانى كارى كرده باشد، به دردش مي‌خورد؛ والّا كارش سخت است.خشيت را امروز در خودتان ايجاد كنيد؛ خشوع در مقابل خدا را امروز براى خودتان فراهم كنيد؛ باب تضرع الى‌اللَّه را امروز باز كنيد‌؛نوافل را كه مقرِب الى‌اللَّه هستند‌، از امروز شروع كنيد؛ اينها به دردتان ميخورد. اين عمر كه تمام خواهد شد؛ بعضى‌ها به پيرى مي‌رسند، بعضى نمي‌رسند. اين را هم شما بدانيد؛ فاصله‌ى بين بيست سالگى و سى سالگى تا هفتاد سالگى و بعد از هفتادسالگى كه ما هستيم، فاصله‌ى كمى است؛ مثل برق مي‌گذرد. انسان در بيست سى سالگى خيال مي‌كند كه حالا اوه، كِى تاهفتاد سالگى؟ نه، مثل برق مي‌گذرد؛ بعد هم رفتن است. اگر بناست در اين فاصله‌ى كوتاه، در اين فرصت اندك، حظى ببريم،كارى بكنيم، توشه‌اى فراهم كنيم، مايه‌‌اش را بايد در جوانى فراهم كنيد.

منبع:

حوزه های علمیه

اشتراک گذاری این مطلب!

کتاب را حافظه بشریت...

 

کتاب را حافظه بشریت خوانده اند مجموعه دانش و معارف تاریخ مدّون چند هزار ساله را در کتاب می توان یافت. هیچ کدام از وسایل ارتباطی، ژرفای لازم را در اندیشه و تفکر و حوزه قدرت خلاقیت انسان آن گونه که خواندن و نوشتن پدید می آورد، ایجاد نمی کند. از این رو ترویج کتاب و کتاب خوانی، وظیفه و رسالت اصلی دست اندرکاران فرهنگ و دانش جامعه ما می باشد.

در شرایطی که روابط پیچیده اجتماعی و مشکلات روزمرّه، توان مطالعه را حتی برای علاقه مندان به کتاب کاهش داده است، و وجود رسانه های سمعی و بصری خودی و غیرخودی، به دلیل سهولت برقراری ارتباط، اوقات فراغت آنان را پر می کند و به موازات آن، مشکل گرانی کاغذ و وسایل چاپ، نیازهای مالی دست اندرکاران به ویژه نویسندگان، مترجمان و مؤلفان را تأمین نمی کند، نمی توان برای گسترش عناوین و افزایش تیراژها و کشاندن انسان ها به دنیای کتاب، به شعار و موعظه بسنده کرد.

آثار هلاکت بار و چندجانبه رسانه های ماهواره ای و ابعاد خطرناک و مرموز آن، به اندازه کافی، روشن و چشم گیر است. اثرات سوء تلویزیون و تماشای آن، حتی در بزرگسالان، و نیز دگرگونی هایی که تماشای این جعبه جادو در کاهش قوای فکر جوانان و حتی خردسالان قبل از دوران دبستان برجای می گذارد، جای تردید، باقی نمی گذارد که رهبران جامعه باید همه توان و امکانات موجود خود را بسیج کنند و یک جریان و نهضت عمومی کتاب خوانی را تدارک ببینند.

به نظر نگارنده، این مسأله آن اندازه از اهمیت برخوردار است که حتی باید با اختصاص درآمد حاصله از فروش یک روز نفت در سال برای تهیه وسایل لازم چاپ و نشر، مقدمات توزیع ارزان و حتی در پاره ای از سطوح رایگان کتاب را تدارک دید. پرداختن سوبسید برای کتاب، بدون تردید، از تهیه پنیر و روغن ارزان کم اهمیت تر نیست.

اگر به ضرورت گسترش نشر کتاب و فراگیر شدن کتاب خوانی برای حفظ فرهنگ انسانی و تقویت قدرت دفاعی انسان در برابر یورش پیام آوران ویرانگر، اعتقاد داریم، باید از همه راه های ارشادی و تشویقی، بهره جوییم، و حتی با برگزاری مسابقه های منطقه ای و سراسری، شوق و ذوق را در افراد جامعه، به ویژه جوانان برانگیزیم.

منبع:

مجله طوبی آبان 1386، شماره 23

اشتراک گذاری این مطلب!

چرا از یکشنبه؟؟


چرا در مفاتيح الجنان شروع دعاهاي ايام هفته با دعاي روز يكشنبه است؟

بنابر روايات، خدا خلقت را از روز يك شنبه شروع كرده، خلقت شش روز طول كشيده و در

آخر روز جمعه به آخر رسيده، روز شنبه خلقت قطع و تمام شده( سبت كه نام روز شنبه

است، به معناي تمام شدن خلقت بوده، معمولا چون بعد از تمام شدن كار به استراحت

پرداخته مي شود، به معناي استراحت هم استعمال مي گردد).

لذا مرحوم شيخ عباس قمي هم دعاهاي روزها را از روز يك شنبه شروع كرده است.

منبع:

.تفسير الميزان،ج12،ص368

اشتراک گذاری این مطلب!

در جوانی خود را اصلاح کن!!!

پسرم! فرصت را از دست مده و در جوانى خود را اصلاح كن. پيران نيز بايد بدانند كه تا در اين عالم هستند مى‏توانند جبران تبهكارى‏ها و معصيت‏ها را بكنند و اگر از اين جا منتقل شدند كار

از دست آنان خارج است. دل بستن به شفاعت اولياء- عليهم السلام- و تجرّى در معاصى از خدعه ‏هاى بزرگ شيطانى است. شما به حالات آنان كه دل به شفاعتشان بسته و از

خدا بی‏خبر شده و به معاصى جرأت مى‏كنيد بنگريد، ناله‏ها و گريه‏ ها و دعاها و سوز و گدازهاى آنان را ببينيد و عبرت بگيريد. در حديث است كه حضرت صادق- عليه سلام اللّه- در اواخر عمر،

بستگان و فرزندان خود را احضار نمود و قريب به اين مضمون به آنان فرمود كه: «فردا با عمل بايد در محضر خداوند برويد و گمان نكنيد بستگى شما به من فايده دارد»

 

منبع:صحیفه امام خمینی (ره) ج 16 ص222

اشتراک گذاری این مطلب!

همه ما مکلفیم!!!

 امر به معروف و نهی از منکر از اموری است که بر همه کس واجب است. یک چیزی نیست که بر یکی واجب باشد بر دیگری[نه]. همۀ ما مکلّفیم همانطور که مکلّفیم که خودمان را

حفظ کنیم و خارج کنیم از ظلمت به نور، مکلّف هستیم که دیگران را هم همین طور دعوت کنیم. هر مقدار که می‏توانیم. شما نباید بگویید که خوب، من که خطیب نیستم، من که اهل منبر نیستم،

من که اهل محراب نیستم. شما اهل این هستید که در خانواده‏تان با آن پسرتان و با آن دخترتان و با آن عیالتان، با آن کسی که رفیق شما هست، می‏توانید که حرف را بزنید. همین مقدار شما

مکلّفید. اگر انسان دید معصیت خدا می‏شود، باید جلویش را بگیرد. نگذارد معصیت خدا بشود.

 

منبع:امام خمینی - ره 1358/10/02 قم در حضور کارکنان بخش خبر و جهاد سازندگی در صدا و سیما

اشتراک گذاری این مطلب!

مواد لازم برای تزئین کیک شکلاتی و ساده:

رومیزی های پلاستیکی یا  توری  کوچک با نقش مورد نظر

خاکه قند

به جای خاکه قند از پودر نارگیل یا پودر کاکائو برای کیک های ساده، می توانید استفاده نمایید.

* اگر دوست دارید تزیین کیک رنگی باشد، می توانید پودر نارگیل را با استفاده از رنگهای خوراکی، رنگ نمایید.

 

روش تزیین کیک تولد خانگی با خاکه قند:

 

ابتدا روی میزی پلاستیکی را  به دقت روی کیک قرار دهید، طوری که دقیقا مرکز کیک روی مرکز رومیزی کوچک شما قرار بگیرد.

تزئین کیک

 

سپس خاکه قند را به طور یکنواخت روی آن بپاشید.

تزیین کیک

 

بعد رومیزی را به آهستگی از روی کیک بردارید.

کیک زیبای شما آماده شده است.

اشتراک گذاری این مطلب!

تازه ها

در هر ساعتي بدن ما در چه حالي است؟

ساعت 11شب بدن ما در چه حالي است؟12شب يا3نيمه شب چطور؟براي سالم زيستن،بايد خواب راحت وآرامي داشته باشيم.پس به موارد زير دقت كنيد تا اهميت خوابيدن براي شما روشن گردد.

ساعت9تا11شب؛زماني است براي از بين بردن مواد سمي وغير ضروري كه اين عمليات توسط آنتي اكسيدان ها انجام مي شود.در اين ساعت بهتر است بدن در حال آرامش باشد.در غير اين صورت اثر منفي برروي سلامتي خود گذاشته ايد.

ساعت11تا1شب؛عمليات از بين بردن مواد سمي در كبد ادامه دارد وشما بايد در خواب عميق باشيد.

ساعت1تا3 شب؛عمليات سم زدايي در كيسه صفرا،در طي يك خواب عميق به طور مناسب انجام مي شود.

ساعت3تا 5 صبح؛عمليات از بين بردن مواد سمي در ريه اتفاق مي افتد.بعضي مواقع ديده شده كه افراد در اين زمان،سرفه شديد يا عطسه مي كنند.

ساعت5تا7صبح؛اين عمليات در روده بزرگ صورت مي گيرد،بنابراين مي توانيدآنرا دفع كنيد.

ساعت7 تا 9 صبح؛جذب مواد غذايي صورت مي گيرد،پس بهتراست صبحانه بخوريد.بنابراين افرادي كه بيمار مي باشند،بهتر است صبحانه را در ساعت6و30دقيقه ميل كنند.كساني كه مي خواهند تناسب اندام داشته باشند،بهترين ساعت صرف صبحانه براي آنها ساعت7و30دقيقه مي باشدو كساني كه اصلا صبحانه نمي خورند،بهتر است عادت خود را تغيير دهند ودر ساعت 9تا10صبح صبحانه بخورند.دير خوابيدن ودير بيدار شدن از خواب،باعث مي شود مواد سمي از بدن دفع نشود.از نصفه هاي شب تا ساعت4صبح،مغزاستخوان عمليات خون سازي را انجام مي دهد.

منبع:نامه جامعه ص75

اشتراک گذاری این مطلب!

چرايي شفاعت

پرسش : با وجود اين كه در اسلام ، اصل ، عمل انسان است و در آخرت بر اساس عمل هر كس به او پاداش يا جزا داده شود ، شفاعت در آخرت چه معنايي پيدا مي كند ؟ با اين كه عمل انسان ، مدار سعادت و شقاوت اوست .

علامه جعفري : اين مطلب  ، صد در صد درست است . اصل با عمل انسان است . اما خداي بزرگ در درون ما يك قدرت  بازسازي قرار داده است كه :

« من عمل منكم سوء بجهاله ثم تاب من بعد و اصلح فانه غفور رحيم » سوره انعام ،آيه54 كسي كه از شما به ناداني عملي را انجام داد ، پس توبه كرد .

مضمون آيه شريفه اين است كه اگر كسي اشتباه و بدي مرتكب شد و سپس توبه كرد وجبران نمود ، خدا او را مي بخشد . اگر كاخ شخصيت  آدمي ويران شود و حتي يك آجر آن بماند ،واگر بخواهد ، مي تواند با يك اتصال به خدا و با يك آجر ؛ دوباره آن كاخ شخصيت را بسازد . اين است عظمت و بزرگي انسان .

اگر حتي يك آجر از آن كاخ ويران شده شخصيت به وسيله گناه -العياذ بالله- باقي بماند ، باز اگر توبه دقيق بكند جبران مي شود . در اين جا عمل چه شد ؟ عمل و شخصيت بازسازي شد . قبل از شفاعت، توبه است .قبل از شفاعت ، توبه است . قبل از شفاعت توبه حقيقي انسان هاست . به شرط اين كه حق الناس نباشد ، اما در گناه صغيره و … شفاعت نصيب انسان مي شود . در يك روايت هم ذكر شده است كه ائمه فرمودند :

اگر شما خودتان را به ما برسانيد ، از شفاعت برخوردار خواهيد شد . اگر بين ما و شما ، خداي ناخواسته ، فاصله به قدري شد كه ما نگاه كرديم  و ديديم فاصله بين ما شما زياد است مثلا شخصي قاتل است ، ما در مقابل اين صاحب خون چه كار مي توانيم انجام بدهيم ؟

در محضر حكيم علامه جعفري ، ص203

 

اشتراک گذاری این مطلب!

تغییر شکل جمله


روزی مرد کوری روی پله های ساختمانی نشسته بود وکلاه و تابلویی را در کنار پایش قرار داده بود. روی تابلو خوانده می شد :« من کور هستم لطفا کمک کنید .»
روز نامه نگار خلاقی از کنار او می گذشت . نگاهی به او انداخت . فقط چند سکه در داخل کلاه بود . او چند سکه داخل کلاه انداخت و بدون اینکه از مرد کور اجازه بگیرد تابلوی اورا برداشت ، آن رابرگرداند و اعلان دیگری روی آن نوشت و تابلو را کنار پای او گذاشت و آنجارا ترک کرد.عصرآن روز، روز نامه نگار به آن محل برگشت و متوجه شد که کلاه مرد کور پر از سکه و اسکناس شده است. مرد کور از صدای قدم های او، خبرنگاررا شناخت . از او پرسید که برروی تابلو چه نوشته است؟
روز نامه نگار جواب داد:چیز خاص و مهمی نبود ، من فقط نوشته شما را به شکل دیگری نوشتم و لبخندی زد و به راه خود ادامه داد.
مرد کور هیچوقت ندا نست که او چه نوشته است ولی روی تابلوی خوانده می شد :« امروز بهار است،ولی من نمی توانم آن را ببینم.»    
 

شرح حكايت

وقتي كارتان را نمي توانيد پيش ببريد استراتژي خود را تغيير بدهيد . خواهيد ديد بهترين ها ممكن خواهد شد . باور داشته باشيد هر تغيير بهترين چيز براي زندگي است . حتي براي كوچك ترين اعمالتان از دل ، فكر ، هوش و روحتان مايه بگذاريد .

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

مغازه ام سوخت ! ايمانم كه نسوخته است !

    

روزي بازرگان موفقي از مسافرت بازگشت

و متوجه شد خانه ومغازه اش در غياب او آتش گرفته و سرمايه

و كالا هاي گرانبهاياو همه سوخته و خاكستر شده اند و

خسارت هنگفتي به اووارد آمده است .

فكر مي كنيد آن بازرگان چه كرد ؟

-خدا را مقصر شمرد و ملامت كرد ؟ و يا اشك ريخت ؟

-پاي بر زمين كوفت و بر بخت بد لعنت فرستاد ؟

-به زمين و زمان فحش داد ؟

-زانوي غم بغل گرفت و …؟

نه هيچكدام !!

او با لبخندي بر لبان و نوري بر ديدگان ، سر بسوي آسمان بلند كرد

و گفت :خداوندا ! مهربانا ! مي خواهي كه اكنون چه كنم ؟

مرد تاجر پس ازنابوديكسب و كار پر رونقش و خاكستر شدن

حاصل تمام عمرش ، تابلويي بر ويرانه هاي خانه و مغازه اش

آويخت كه روي آن نوشته بود :

مغازه ام سوخت !

ايمانم كه نسوخته است !

فردا دوباره شروع خواهم كرد !       

                                 طلبه پايه پنجم /خانم محبوبه روديني

اشتراک گذاری این مطلب!

20 راه براي مديريت استرس و اضطراب

انر‍‍‍‍‍‍‍‍ژي منفي تان را تخليه كنيد.

 

اگر عصباني هستيد و به اصطلاح زود جوش مي آوريد انجام فعاليت فيزيكي براي شما يك راه حل مناسب است.

هر وقت احساس كرديدداريد عصباني مي شويد بيرون برويد و بدويد و يا در خانه يك كار جسمي انجام دهيد.

مثلا كف آشپزخانه را تمييز كنيد اين طوري هم يك كار مفيد انجام داده ايد و هم احساس بهتري به شما دست مي دهد.

 

                                               ادامه دارد….

اشتراک گذاری این مطلب!

تكنيكي كارآمد براي ارتقاي اعتمادبه نفس•    بيش از اندازه مسائل رادر ذهن خود پر اهميت جلوه ندهيدپيش از اينكه اتفاقي بيفتد نگران خوب يا بدشدن آن نباشيد.

اشتراک گذاری این مطلب!

خانه داری باعث تندرستی زنان می شود

مطالعات پژوهشگران نشان می دهد که خانه داری موجب تندرستی و شادابی زنان می شود . در دهه 1950 زنان از وضع جسمانی مطلوبتری در مقایسه  با زنان امروزی برخوردار بودند و علت آن خانه داری بیشتر زنان بود . کارهایی از قبیل اتو کردن ، شستشوی ظروف و لباس ها و خرید کردن چندین ساعت از وقت زنان قدیمی را می گرفت و موجب فعالیت جسمانی زیاد آنان می شد . زنان امروز که در ادارات کار می کنند کالری کمتری می سوزانند و حتی ورزش های گوناگون جایگزین فعالیت های زنان قدیمی نشده است . فناوری جدید باعث شده است زنان امروزی اضافه وزن پیدا کنند .

نشریه تندرستی / ص 34

اشتراک گذاری این مطلب!
 
نوروز 97